fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Ministerstwo kultury: Żadne roszczenie od rządu Holandii nie wpłynęło

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Do resortu nie wpłynęło żadne roszczenie restytucyjne od rządu Holandii ani innego państwa dotyczące dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej, a znajdujących się w polskich muzeach - poinformowało ministerstwo kultury.

Komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczy niedawnego artykułu "The New York Times".

Amerykański dziennik podał, że w polskich muzeach znajdują się dzieła sztuki, które zostały zrabowane przez nazistów w Holandii. Zdaniem gazety, władze "zrobiły niewiele", aby je namierzyć.

Resort kultury oświadczył, że dzieła, o których pisze "NYT", "znalazły się na obszarach obecnej Rzeczypospolitej Polskiej, które w czasie II wojny światowej znajdowały się w granicach III Rzeszy bądź zostały do niej wcielone, za sprawą niemieckiego okupanta".

Ministerstwo dodało, że obecne muzea polskie nie są następcami prawnymi muzeów niemieckich działających na ziemiach, które po II wojnie światowej zostały włączone w granice RP.

"Nie można jednocześnie wykluczyć, że mienie o niewyjaśnionej proweniencji mogło trafić tuż po zakończeniu działań wojennych również do muzeów polskich, które starały się je zabezpieczyć przede wszystkim przed grabieżą i zniszczeniem. Muzea włączały to mienie do swych inwentarzy na mocy powojennych przepisów prawa, które nakładały na nie taki obowiązek" - czytamy w komunikacie resortu.

W tekście zastrzeżono, że w zakresie restytucji właściwość ministra kultury "dotyczy wyłącznie roszczeń składanych oficjalną drogą rządową na podstawie prawa międzynarodowego", zaś w przypadku roszczeń o charakterze prywatnym w Polsce kwestie własności dóbr kultury rozstrzygane są na drodze sądowej.

"Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wpłynęło do tej pory żadne roszczenie restytucyjne od rządu Niderlandów (Holandii), ani żadnego innego państwa, dotyczące dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojny światowej, a znajdujących się w polskich muzeach" - poinformowano.

Resort podkreślił, że Polska była ofiarą II wojny światowej, na skutek której, według "bardzo oględnych" szacunków polska kultura straciła ok. 500 tys. obiektów, z których "zaledwie ok. 63 tys. jest opisanych w katalogu dzieł utraconych".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA