fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sondaż: Nieobecność Trumpa 1 września porażką PiS? Polacy podzieleni

AFP
Donald Trump w dniach 31 sierpnia - 2 września miał przebywać z oficjalną wizytą w Polsce, w czasie której miał wziąć udział m.in. w uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Jednak 29 sierpnia, tuż przed zaplanowaną wizytą, Trump nieoczekiwanie ją odwołał (informując, że odbędzie się w innym terminie) ze względu na zagrażający wschodniemu wybrzeżu USA huragan Dorian. Czy zdaniem Polaków była to porażka dyplomatyczna? Odpowiedź w sondażu SW Research dla rp.pl.

Trump poinformował 29 sierpnia, że odwołuje wizytę w Polsce ze względu na zagrażający Florydzie huragan Dorian, który miał uderzyć we wschodnie wybrzeże USA w poniedziałek lub wtorek.

1 września USA reprezentował w Warszawie wiceprezydent Mike Pence.

Politycy opozycji komentując nieobecność Trumpa w Polsce wskazywali, że świadczy ona o tym, iż polityka zagraniczna rządu stawiającego tak mocno na więzi transatlantyckie, jest błędna.

"Trump ma inne, własne priorytety. Wizyta w Polsce na 80 rocznicę wybuchu Wojny ewidentnie nie jest jednym z nich" - skomentował odwołanie przez Trumpa wizyty były minister finansów w rządzie PO-PSL Jan Rostowski.

"To prysznic zimnej wody dla PiS i ich złudzeń co do tego Prezydenta USA i smutna prawda dla nas wszystkich" - dodał.

Politycy PiS wskazywali z kolei, że żaden odpowiedzialny polityk w momencie zagrożenia kraju klęską żywiołową nie opuszcza swojego kraju.

"Gdyby Donald Trump przyleciał jednak do Polski, a w tym czasie huragan niszczyłby koleje ulice już widzę te tytuły w mediach 3RP 'Nieodpowiedzialny DT zamiast ratować rodziny i dzieci wybrał foto z niedemokratycznym rządem PiS'" - pisał na Twitterze europoseł Patryk Jaki.

Czy nieobecność Trumpa była porażką dyplomatyczną PiS? 40 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiada, że "tak". Przeciwnego zdania jest 37,1 proc. respondentów. 22,8 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Częściej nieobecność Prezydenta USA w rocznicę wybuchu II wojny światowej za porażkę uważają kobiety (42% vs 38% mężczyzn). Tego zdania są też częściej osoby powyżej 50 lat (47%), o wykształceniu wyższym (44%), dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (50%) oraz mieszkańcy wsi (42%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research. 

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski mówił w czwartek, że prezydent Trump przyjedzie do Polski jeszcze jesienią. Dokładna data wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce nie jest jednak jeszcze znana.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA