Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 24 czerwca uznał, iż przepisy polskiego prawa, dotyczące obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sądów SN i NSA, które weszły w życie w kwietniu 2018 r., nie są zgodne z prawem unijnym. Komentując to w Polsat News szef MSZ Jacek Czaputowicz podkreślił, że "orzeczenie TSUE nie będzie miało praktycznego znaczenia w Polsce, bo już do tymczasowego orzeczenia się dostosowaliśmy".
- Ci sędziowie już pracują, więc dzisiejsze orzeczenie nie będzie miało żadnych praktycznych skutków - zwrócił uwagę szef MSZ.
Poniżej dalsza część artykułu
Czaputowicz przekonywał jednocześnie, że rząd "uważa, iż reforma sądownictwa jest zgodna ze standardami". - Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził, że warto wydać takie orzeczenie, wykorzystać wniosek KE, by umocnić pewną linię orzecznictwa. Ta sprawa nie jest aż tak bardzo istotna, nie zmusza nas do odwrotu od reform - dodał.
Minister podkreślał, że spór z KE i orzeczenie TSUE zapadło w sprawie "dwudziestu sędziów, którzy chcą orzekać do 70. roku życia". I dodał, że sędziowie ci orzekają. - To nie przeszkadza nikomu. Będą swoją kadencję pełnić tak, jak Trybunał uważa. My ciągle uważamy, że powinien być jeden wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów - 65 lat - podkreślił.
Szef MSZ stwierdził jednocześnie, że dla Polski istotniejsze było "wygranie z KE sporu ws. podatku od supermarketów". - To pokazuje, że Komisja czasem wygrywa, czasem przegrywa - podsumował.
×
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.