fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Sondaż: Kto powinien odejść z rządu

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Zalewska? Błaszczak? A może Ziobro? Który z ministrów powinien odejść z rządu w ramach rekonstrukcji? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

- W najbliższych dniach zapadnie decyzja czy, a jeżeli tak, to do jak szerokiej rekonstrukcji dojdzie. Jeżeli by do niej dochodziło, to według mojej wiedzy ci ministrowie konstytucyjni, którzy kandydują do Parlamentu Europejskiego, odejdą z rządu - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Posłanka PiS Elżbieta Kruk poinformowała, że w PiS zapadła decyzja o rekonstrukcji rządu jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

- Nie warto wierzyć przeciekom, bo decyzje zapadają naprawdę w wąskim gronie - przestrzega jeden z rozmówców „Rzeczpospolitej” z rządu, dobrze znających kulisy przygotowań do rekonstrukcji. 

Najczęściej badani wskazywali, że w ramach rekonstrukcji rządu powinna odejść Beata Szydło (35 proc.). Kolejne wskazania to Anna Zalewska (32 proc.), Mateusz Morawiecki (30 proc.), Zbigniew Ziobro (27 proc.) oraz Beata Kempa (27 proc.). Podobny odsetek jednak, prawie co trzeci badany, nie umiał odpowiedzieć, kto powinien odejść z rządu. Najrzadziej wskazywano na odejście Witolda Bańki (10 proc.).

- Mężczyźni, częściej niż kobiety, chcieliby odejścia Mariusza Błaszczaka (29 proc. mężczyzn vs. 17 proc. kobiet), u kobiet widać większe niezdecydowanie (36 proc. nie ma zdania vs 23 proc. mężczyzn). Zdecydowanie częściej za odejściem Beaty Szydło są osoby powyżej 50 lat (43 proc.) i osoby o wykształceniu podstawowym/ gimnazjalnym (42 proc.). Te grupy częściej wskazywały też na Annę Zalewską, Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobrę - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Według prof. Wawrzyńca Konarskiego, politologa z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, omówienie wyników sondażu wypada poprzedzić uwagą natury porządkującej, gdyż termin „rekonstrukcja” mylnie oddaje istotę spekulowanego procesu. Praca rządu nie załamała się, dlatego też to, co może nastąpić należy nazwać „rewitalizacją” czy „odnowieniem” jego składu. - W największym, ale względnym stopniu – na poziomie powyżej 30 proc. respondentów - oczekiwane jest odejście trojga osób: wicepremier Beaty Szydło, minister Anny Zalewskiej oraz premiera Mateusza Morawieckiego. O ile jednak dwie pierwsze osoby są w coraz większym krytykowane za swoją pracę, o tyle sam premier – co wynika z innych sondaży – uzyskuje nierzadko wysokie poparcie. Oznacza to, że jego odbiór ma charakter społecznie dychotomiczny, swoiście biegunowy – zauważa prof. Konarski.

I dodaje, że wśród innych członków rządu jako potencjalnych kandydatów do odejścia wysokie miejsca zajmują też: Zbigniew Ziobro, Beata Kempa, Piotr Gliński i Jarosław Gowin. - Taki pogląd ma poparcie u ponad 24 proc. respondentów. Nie stanowi to specjalnej niespodzianki zważywszy kontrowersyjny społecznie odbiór ich bieżącej działalności – kwituje prof. Konarski.

Rekonstrukcja rządu w środku kampanii wyborczej? Wszystko wskazuje na to, że taki scenariusz zrealizuje się już w kwietniu – pisze Michał Kolanko.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA