fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Mniej polskich emigrantów na Zachodzie

Bloomberg
Do niespełna 2,5 mln czyli o 85 tys. zmalała w ubiegłym roku liczba Polaków przebywających czasowo za granicą. Obniżyły ją wyjazdy z Wielkiej Brytanii, która nie jest już głównym ośrodkiem nowej polskiej emigracji na Zachodzie.

Po raz pierwszy od lat to nie Wielka Brytania, ale Niemcy były w zeszłym roku krajem, gdzie przebywało najwięcej polskich emigrantów- wynika z ogłoszonych w piątek szacunków GUS.

Czytaj także: Rekord zagranicznych zarobków Polaków

Perspektywa Brexitu najwyraźniej zniechęciła Polaków do wyjazdów zarobkowych na Wyspy; polska emigracja w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w zeszłym roku aż o 98 tys. (12,4 proc.), co wpłynęło też na ogólną liczbę Polaków przebywających czasowo za granicą.

Według GUS, w 2018 r. w innych krajach (na czele z Wielką Brytanią- gdzie nadal jest najwięcej polskich emigrantów) mieszkało 2,455 tys. Polaków, o 85 tys. mniej niż rok wcześniej. I był to pierwszy spadek w tej dekadzie.

Czytaj także: Mamy szansę odzyskać polskich emigrantów z Zachodu

O ile w Wielkiej Brytanii liczba polskich emigrantów zmalała, to w Niemczech nieco ich przybyło –do 706 tys.(o 3 tys. więcej niż w 2017 r.) Tyle też więcej Polaków przybyło w Holandii, gdzie mieszkało w ub. roku 123 tys. Polaków. Jak zaznacza GUS, pewnym utrudnieniem przy szacowaniu danych dla poszczególnych krajów jest też dość częsta sytuacja, w której osoby po opuszczeniu Polski zmieniają kraj przebywania, wyjeżdżając np. z Wielkiej Brytanii do Norwegii lub innego kraju – bardziej atrakcyjnego pod względem łatwości znalezienia pracy, oferowanych wynagrodzeń czy dostępu do szerszych świadczeń społecznych.

Czytaj także: Emigracja zarobkowa Polaków. Kierunek Niemcy

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA