fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Niemcy wracali w kwietniu ze zdalnej pracy, Polacy wręcz przeciwnie

Praca zdalna
Adobe Stock
Utrzymujący się lockdown i wzmacniania przez resort zdrowia psychoza pandemii sprawiły, że w kwietniu polskie firmy zwiększyły udział zdalnych pracowników. To odwrotnie niż w Niemczech.

Do 30,8 proc. zmniejszył się w kwietniu odsetek Niemców pracujących z domu w porównaniu z marcem, gdy swoje obowiązki zdalnie wykonywało 31,7 proc. pracowników za Odrą - wynika z ogłoszonych w poniedziałek badań niemieckiego if Institute.

Według jego danych, niemal w każdej branży udział zdalnych pracowników spadł w kwietniu w porównaniu z poprzednim miesiącem. Np. w usługach - gdzie praca z domu jest najbardziej popularna – zmniejszył się z średnio 42,6 do 41,1 proc. Największy był w IT, gdzie prawie 80 proc. pracowników wykonywało swoje obowiązki zdalnie a także w usługach informacyjnych (73,2 proc.).

Dużo mniejszy udział home office miał handel, który zanotował minimalny spadek, do 18,9 proc. W przemyśle odsetek zdalnych pracowników zmniejszył w kwietniu do 22,4 proc. - o punkt procentowy w porównaniu z marcem, ale są branże, gdzie jest on znacząco większy niż średnia. Rekordzistką jest farmacja, gdzie 39,4 proc. zatrudnionych pracowało zdalnie.

Jedyną branżą, w której w kwietniu udział zdalnej pracy był w Niemczech większy niż w marcu okazało się budownictwo. Odsetek zdalnych pracowników wzrósł tam aż o 3 pkt proc.- do 11,3 proc., choć nadal był sporo poniżej średniej (30,8 proc.). Natomiast w Polsce, jak wynika z badania GUS, w kwietniu pracownicy częściej pracowali z domu niż w marcu. W branży informacji i komunikacji (w której jest również IT), w ubiegłym miesiąc ponad 77 proc. zatrudnionych działało w ramach home office (ponad 2 pkt. proc. więcej niż w marcu).

Prawie do 55 proc. wzrósł odsetek zdalnych pracowników w finansach i ubezpieczeniach (wobec 54,6 proc. w marcu).

Największy, ponad dwukrotny, wzrost udziału zdalnej pracy miał miejsce w branży horeca (zakwaterowanie i gastronomia) - o ile w marcu wynosił 5,8 proc., to w kwietniu już 13,4 proc.

Wyraźnie zwiększył się też odsetek pracowników na home office w handlu detalicznym – do 13,7 proc., czyli prawie o 3 pkt. proc. w porównaniu z marcowym badaniem. W minionym miesiącu częściej też pracowali zdalnie ludzie zatrudnieniu w TSl, czyli transporcie i magazynach – ten odsetek wzrósł do prawie 17 proc. z 16,3 proc. w marcu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA