W bieżącym roku akademickim 2015/16 na uczelniach technicznych w Polsce studiowało ponad 107 tys. kobiet. To wprawdzie o 5,5 tys. mniej niż rok wcześniej, ale przy spadku łącznej liczbie studentów- związanym głównie z demografią – i tak panie mają teraz rekordowy, 37 proc. udział, na politechnikach. Tak wynika z najnowszego raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która od niemal dziesięciu lat prowadzi akcję „"Dziewczyny na politechniki" promującą studia techniczne wśród młodych Polek.

- Zbliżamy się do granicy 40 proc., którą uznaliśmy z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych za satysfakcjonującą, choć oczywiście najlepiej byłoby, gdyby proporcje płci na politechnikach układały się po równo– podkreśla Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca fundacji i pomysłodawczyni akcji. Kulminacją akcji, w ramach której już po raz szósty opublikowano w tym roku raport „Dziewczyny na politechnikach" będzie, jak co roku, Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn. Zaplanowany na 7 kwietnia.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że pomimo znacznego spadku liczby studentów w Polsce (związanego przede wszystkim z niżem demograficznym) uczelnie techniczne wciąż mają więcej studentów niż większość innych typów publicznych szkół wyższych. Zwiększa się też udział kobiet na politechnikach, który przed dekadą, w roku akademickim 2005/5 nie przekraczał 32 proc. Innym pozytywnym trendem jest widoczny ostatnio wzrost zainteresowania maturzystek kierunkami związanymi z informatyką i telekomunikacją. Liczba studentek informatyki wzrosła w tym roku do ponad 7 tys., co zapewniło im 13,8 proc. udział wśród wszystkich studentów tych kierunków.

Jak jednak wynika z raportu, nadal dziewczyny na politechnikach wybierają często nie studia stricte techniczne a kierunki związane z administracja, zarządzaniem. Na wielu wydziałach, jak n.p. na elektryce, elektronice, automatyce czy mechanice udział kobiet nie przekracza kilku procent.