fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Niemcy mają już gotowy plan na imigrantów z Ukrainy

Fotorzepa fot. Urszula Lesman
W połowie grudnia rząd w Berlinie ma podjąć decyzję w sprawie projektu ustawy imigracyjnej, która ułatwi napływ pracowników spoza Unii, w tym z Ukrainy.

Niemcy działają szybko. Na początku października rząd w Berlinie zatwierdził główne założenia nowych warunków imigracji zarobkowej fachowców spoza Unii, a teraz, siedem tygodni później, niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych ma już gotowy projekt ustawy, który przewiduje złagodzenie regulacji dotyczących zatrudnienia pracowników z państw trzecich, w tym z Ukrainy – podał serwis rozgłośni Deutsche Welle powołując się na informacje dziennika „Sueddeutsche Zeitung”.

Według nich, niemiecki MSW przekazał już wstępny projekt ustawy innym ministerstwom (resorty spraw wewnętrznych, pracy i gospodarki porozumiały się już w październiku), tak by 19 grudnia rząd mógł podjąć decyzję w sprawie nowych regulacji imigracyjnych. Mają one dać prawo do pracy w Niemczech każdemu, kto posiada umowę o pracę i uznane tam kwalifikacje.

Czytaj także: Student z Ukrainy - szansa dla polskich uczelni i polskich firm 

W rezultacie fachowcy spoza Unii – nawet nie mając uzgodnionej wcześniej pracy w Niemczech - będą tam mogli uzyskać zezwolenie na przyjazd na określony czas w celu poszukiwania zatrudnienia (według założeń miało to być sześć miesięcy ). Nowe regulacje – przewidziane na razie na pięć lat - nie będą się ograniczać do wybranych zawodów, w których istnieje największy deficyt pracowników. Zniosą też obowiązek tzw. testu rynku pracy - sprawdzenia, czy pracę na danym stanowisku mógłby podjąć Niemiec lub obywatel innego kraju Unii Europejskiej. Możliwy ma być też legalny pobyt w celu zdobycia w Niemczech dodatkowych kwalifikacji.

Jak ocenia Krzysztof Inglot, szef agencji zatrudnienia Personnel Service, która specjalizuje się w ściąganiu Ukraińców do pracy w Polsce, jeśli Niemcy złagodzą przepisy dotyczące imigrantów spoza Unii, to czeka nas szybki odpływ wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy – w tym budowlańców, kierowców czy spawaczy. – Do Niemiec może wyjechać duża część ukraińskich fachowców – potwierdza Marian Przeździecki dyrektor oddziału agencji zatrudnienia Work Service na Ukrainie, według którego niemieccy pośrednicy już zaczęli tam rekrutacje potencjalnych kandydatów do pracy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA