fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ruch Polska 2050

Protesty po wyroku TK. Hołownia wyjaśnia dlaczego wiosną może dojść do wyborów

Szymon Hołownia
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Jarosław Kaczyński został zapędzony w kozi róg, ma w tym duży udział Zbigniew Ziobro - mówił w TVN24 lider ruchu Polska 2050, Szymon Hołownia o obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

- Mam nadzieję, że to co dzisiaj widzimy na polskich ulicach, to początek przebudzenia Polaków, które skończy się tym, co widzimy w sondażach przewidujących frekwencję na poziomie 80 proc. Widać, że to mobilizacja powszechna jest sposobem na odsunięcie obecnej władzy - mówił o trwających w Polsce protestach przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji Hołownia.

W piątek w Warszawie ma dojść do dużej demonstracji przeciwko wyrokowi TK, który 22 października orzekł, iż przesłanka do legalnej aborcji, jaką jest wykryta wada płodu, jest niezgodna z konstytucją. Od czwartku w całej Polsce trwają protesty przeciwko temu orzeczeniu, które zaostrza obowiązujące w Polsce prawo aborcyjne.

- Tej Polski, którą mieliśmy półtora tygodnia temu już nie ma. Albo protesty doprowadzą do tego, że rząd będzie musiał się ugiąć, Jarosław Kaczyński będzie musiał się ugiąć, albo rząd będzie musiał ustąpić ratując co się da i wybory odbędą się wiosną - ocenił Hołownia.

- Nie wiadomo jaką siłę przybiorą protesty, jak przeformatują nam rzeczywistość - dodał.

Były kandydat na prezydenta mówił też, że czynnikiem, który może mieć wpływ na ewentualne przedterminowe wybory, jest rozwijająca się w Polsce epidemia koronawirusa.

- Rząd idzie za nią, nie przed nią. Potyka się w komunikacji. Trzy różne ośrodki w rządzie mówią co innego o lockdownie: Ministerstwo Zdrowia mówi, że lockdown będzie, Ministerstwo Finansów, ze będzie lokalnie, Ministerstwo Rozwoju mówi, że rząd zrobi wszystko, aby lockdownu nie było - wskazywał Hołownia.

Zdaniem Hołowni Kaczyński walczy obecnie o uratowanie swojego przywództwa. - To co widzimy teraz dokonało się w późnym sierpniu, wczesnym wrześniu, gdy Ziobro zaczął pokazywać, że może wraz z Konfederacją okrążyć go z prawej. Kaczyński zaczął uprawiać politykę reaktywną, stracił kontrolę nad sytuacją, podpalił kilka frontów na raz - mówił lider ruchu Polska 2050.

Hołownia mówił o trwających obecnie w PiS "ruchach tektonicznych". - Wśród ludzi zasiadających w zarządach Skarbu Państwa z namaszczenia PiS-u zaczyna się panika - stwierdził dodając, że osoby te mogą zacząć kwestionować przywództwo Kaczyńskiego.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA