fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja ostrzega przed nakładaniem sankcji na Białoruś

Po wyborach prezydenckich na Białorusi nie ustają protesty opozycji
AFP
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, iż ostrzegło Stany Zjednoczone i Unię Europejską przed nakładaniem sankcji na Białoruś i ingerowaniem w wewnętrzne sprawy tego kraju.

Słowa te znalazły się w komunikacie wystosowanym po rozmowach między szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem a zastępcą amerykańskiego sekretarza stanu Stephenem Biegunem. Politycy rozmawiali w Moskwie.

"Podczas rozmów o bieżącej sytuacji na Białorusi strona rosyjska oświadczyła, że nie powinny być podejmowane próby wywierania nacisku na Mińsk, zarówno poprzez sankcje, jak i politycznie" - brzmi fragment tekstu.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty opozycji, oskarżającej władze o sfałszowanie wyborów prezydenckich, które według oficjalnych danych wygrał rządzący od 1994 r. prezydent Aleksander Łukaszenko.

Dowiedz się więcej:
Białoruś: Sąd Najwyższy odrzucił wyborczą skargę Cichanouskiej

We wtorek białoruski Sąd Najwyższy oddalił skargę głównej wyborczej rywalki Łukaszenki, Swiatłany Cichanouskiej, która domagała się unieważnienia zatwierdzającej wyniki wyborów decyzji Centralnej Komisji Wyborczej.

Przebywająca na Litwie Cichanouska wzywała swych zwolenników do zintensyfikowania strajków w fabrykach w całym kraju, aby wymusić na władzach Białorusi rozpisanie nowych wyborów.

Po poświęconym sytuacji na Białorusi wideoszczycie unijnych przywódców premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Rada Europejska jednogłośnie uznała, iż wybory prezydenckie na Białorusi muszą być powtórzone. RE potępiła także przebieg głosowania z 9 sierpnia.

Czytaj także:
Ciało demonstranta znalezione w lesie. Służby: samobójstwo

Według oficjalnych danych, w czasie protestów na Białorusi potwierdzono trzy przypadki śmiertelne. Za udział w demonstracjach zatrzymano tysiące osób, a kilkaset zostało pobitych podczas zatrzymań i w aresztach.

Łącząc się za pośrednictwem wideo z europarlamentarzystami z komisji spraw zagranicznych PE Swiatłana Cichanouska zapewniła we wtorek, że protesty mają charakter demokratyczny i pokojowy, a Białorusini nie dadzą się zastraszyć stosującej przemoc władzy.

Dowiedz się więcej:
Morawiecki do Białorusinów: Z Polski pomoc popłynie na pewno

Pomoc dla represjonowanych Białorusinów deklarował szef polskiego rządu.

Sytuacja na Białorusi ma być przedmiotem rozmów na nieformalnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. Szefowie dyplomacji spotkają się w czwartek i piątek w Berlinie.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA