fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja włamała się do sieci służb wywiadowczych USA

AFP
W 2010 roku Rosja dokonała włamania do poufnych wiadomości amerykańskich służb wywiadowczych.

Jak donosi "Yahoo News", włamanie dało rosyjskim szpiegom w Waszyngtonie, Nowym Jorku i San Francisco dostęp do lokalizacji zespołów obserwacyjnych FBI. Rosjanie mogli również odczytać zawartość przesłanych komunikatów.

Dzięki włamaniu szpiedzy mogli unikać inwigilacji ze strony FBI, komunikować się z amerykańskimi źródłami i gromadzić informacji na temat śledczych.

- Kiedy się o tym dowiedzieliśmy, zapaliła się żarówka, że może to być powodów, dla którego nie widzieliśmy o niektórych działaniach rosyjskich szpiegów - przekazało jedno ze źródeł informacji.

Rosjanie podobno złamali szyfrowane systemy radiowe używane przez mobilne zespoły obserwacyjne FBI. Udało im się również złamać zapasowe systemy łączności.

- Potraktowaliśmy to bardzo poważnie - powiedział jeden z byłych wysokich rangą urzędników kontrwywiadu.

Przechwycone informacje miały być analizowane przez zespoły w rosyjskich ośrodkach dyplomatycznych. W związku z tymi działaniami Rosjan w grudniu 2016 roku Barack Obama poinformował m.in. o wydaleniu 35 dyplomatów i zamknięciu dwóch obiektów, używanych przez rosyjski personel w celach wywiadowczych.

Źródło: Yahoo News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA