fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ropa

Orlen inwestuje coraz więcej w badania i rozwój

Bloomberg
Zrealizowano pierwszą inwestycję z czterech zaplanowanych w ramach programu rozwoju petrochemii.

PKN Orlen uruchomił Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku (CBR). Inwestycja o wartości ok. 184 mln zł została zrealizowana w 22 miesiące. Pierwotnie planowano ją sfinalizować do końca 2020 r. To jeden z czterech projektów, który miał powstać w ramach programu rozwoju petrochemii. – CBR będzie zapleczem rozwojowym dla nowego, zintegrowanego koncernu. W perspektywie dekady na prace nad nowymi technologiami przeznaczymy 3 mld zł – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Dodaje, że badaniami objęte zostaną m.in. takie obszary jak elektromobilność, wodór, recykling i cyfryzacja.

Obecnie trwają rozruchy technologiczne powstałej infrastruktury badawczej. W CBR znajdują się dziś trzy rodzaje instalacji: do produkcji mieszanek asfaltowych oraz do tzw. blendingu paliw i środków smarowych. – Do tego dojdą instalacje do biokomponentów, instalacje związane z hydrokrakingiem (pozwalają na bardziej zaawansowany przerób ropy – red.) i z odsiarczeniem. Do 2022 r. chcemy mieć ok. 14 instalacji do prowadzenia badań – twierdzi Obajtek. Na powierzchni ok. 8 tys. mkw. CBR będą również funkcjonować liczne laboratoria. Ponadto ma ono pełnić rolę platformy, w ramach której zaplanowano intensyfikację współpracy pomiędzy koncernem a startupami, wynalazcami, instytutami i uczelniami.

Orlen decyzję o rozpoczęciu realizacji największego w swojej historii projektu dotyczącego rozwoju biznesu petrochemicznego podjął prawie trzy lata temu. Zapowiedział wówczas, że do 2023 r. chce na ten cel przeznaczyć ok. 8,3 mld zł. Po wybudowaniu nowych instalacji produkcja petrochemikaliów ma wzrosnąć w grupie o 30 proc. To z kolei powinno zaowocować 1,5 mld zł dodatkowego rocznego zysku EBITDA. Tym samym inwestycja powinna się wrócić w pięć, sześć lat.

Program rozwoju petrochemii, oprócz stworzenia CBR, przewiduje budowę kompleksu pochodnych aromatów oraz rozbudowę kompleksu olefin i zdolności produkcyjnych fenolu. Kompleks pochodnych aromatów ma powstać we Włocławku, a pozostałe projekty zaplanowano w Płocku. Niedawno Daniel Obajtek ujawnił, że w II kwartale powinno dojść do podpisania umowy z wykonawcą na realizację najważniejszej petrochemicznej inwestycji, czyli rozbudowy kompleksu olefin.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA