fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Polowanie na nielegalnych zbieraczy trufli. Kary będą wysokie

Bloomberg
Toskańscy karabinierzy tuż przed rozpoczęciem sezonu zbioru białych trufli rozpoczęli kontrole. Okazało się, że 15 osób, które szukało cennych grzybów, nie miało stosownego pozwolenia. Teraz będą musieli zapłacić wysokie grzywny.

Kontrole prowadzane są także w nocy, gdy zazwyczaj trwają nielegalne grzybobrania.

Karabinierzy kontrolowali okolice miejscowości Certaldo, Barberino Val d'Elsa i Montespertoli niedaleko Florencji, które słyną z częstego występowania trufli - najdroższych grzybów zbieranych we Włoszech.

Nielegalni zbieracze rozpoczęli sezon nieco wcześniej, niż wynika to z oficjalnego kalendarza. wszystko po to by zdążyć wprowadzić na rynek cenne grzyby, zanim zrobią to certyfikowane podmioty.

Tymczasem zbieranie niedojrzałych okazów niszczy także inne oraz grzybnię i zagraża wszystkim przyszłym zbiorom trufli. Eksperci ostrzegają o tym od lat, a lokalne władze kontrolują tereny występowania trufli. Sezon zbiorów trufli zaczyna się 10 września i trwa do końca roku kalendarzowego. We Włoszech jest około 120 tys. osób posiadających licencje uprawniająca do zbierania trufli.

Wszystkie trufle znalezione u zbieraczy podczas nielegalnych zbiorów są zgodnie z prawem konfiskowane, a zbierające je osoby karane są mandatami w wysokości 70 euro za udział w zbiorach plus po dodatkowe 100 euro za każdy znaleziony grzyb.

Najcenniejsze są tartufo bianco czyli białe trufle, zbierane w kilku regionach północnych Włoch, m.in. w Piemoncie i Toskanii, ale także w regionach Emilia-Romana, Umbria czy Marche. Imprezy związane z ich zbiorami oraz festiwale kulinarne są jedna z największych atrakcji sezony i dają zarobić lokalnemu biznesowi ponad 60 mln euro rocznie - informuje thelocal.it.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA