fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Trump grozi Francuzom. "Niesprawiedliwe cła" na amerykańskie wino

Bloomberg
Donald Trump tym razem grozi Francji. Amerykański prezydent stwierdził, że cła na "wspaniałe" amerykańskie wino są "niesprawiedliwe".

Francuskie wina i szampany mogą zdrożeć w USA. Prezydent Donald Trump zapowiedział w telewizji CNBC, że podniesie na nie cła, jeśli Francja i reszta Europy nie zniesie "niesprawiedliwych" ceł na "wspaniałe" amerykańskie wina.

Unijne cła na amerykańskie wino wynoszą od 11 do 29 centów za 750 mililitrową butelkę. W USA europejskie wina są obłożone cłami w wysokości 5 centów za butelkę, a szampany 14 centami. Stany Zjednoczone to największy rynek zbytu dla europejskich producentów wina i podniesienie ceł przez amerykańskie władze może boleśnie odbić się na europejskich producentach.

W 2017 roku aż 1/3 całej europejskiej produkcji ina trafiła na amerykański rynek. Dla porównania zaledwie 156 proc. amerykańskiej produkcji trafiło na europejski rynek - według danych Eurostatu. Mimo to rynek europejski to najważniejszy rynek eksportowy dla amerykańskich winiarzy.

Donald Trump już w listopadzie zeszłego roku tweetował, że Francuzi utrudniają amerykańskim winiarzom dostęp do europejskiego rynku i koniecznie trzeba to zmienić.

Waszyngton i Bruksela przygotowują się do negocjacji w kwestii ceł, ale przedstawiciele UE zapewniają, ze nie ma mowy o renegocjacji ceł na produkty rolno-spożywcze, w tym na wino.

Donald Trump, który od dziesięcioleci nie pije alkoholu, zapowiedział w CNBC, że zamierza "coś zrobić" z nieadekwatnymi poziomami ceł na francuskie i amerykańskie wina, ponieważ kalifornijscy winiarze go o to proszą - pisze Bloomberg.

Prezydent USA sam jest właścicielem winnicy - Trump Winery koło Charlottesville, którą zarządza jego syn Eric Trump. Kupił ją na aukcji w 2011 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA