fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

Wojciechowski: Polskie rolnictwo dostanie 3 mld euro więcej

Janusz Wojciechowski, komisarz rolnictwa UE
AFP
Wzrośnie budżet Wspólnej Polityki Rolnej, większe są szanse Polski na wyrównanie dopłat.

- Jesteśmy coraz bliżej wyrównania płatności bezpośrednich dla Polski – powiedział „Rzeczpospolitej" Janusz Wojciechowski, komisarz rolnictwa UE. Zastrzegł, że za wcześnie by mówić o ostatecznych decyzjach, bo trwają jeszcze dyskusje nt. transferów środków między dwoma filarami.

Czytaj także: Zielone miliardy dla rolników

Wyników prac można się spodziewać dopiero w momencie przyjęcia całych ram finansowych UE i planów strategicznych dla krajów członkowskich. Nie wszystkim krajom zależy na wysokich dopłatach, w interesie części krajów o bardziej rozwiniętym rolnictwie jest mocniejszy drugi filar i różne programy dopłat.

Komisarz Wojciechowski odwiedził w piątek Polskę, by na konferencji prasowej zakomunikować ważną informację: o 3 mld euro wzrośnie budżet Polski na rolnictwo – w ramach przyszłej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021 – 2027. Początkowo mieliśmy dostać jedynie 30,5 mld euro, a więc o blisko 2 mld mniej niż 32,1 mld euro przyznane Polsce w poprzedniej perspektywie finansowej (2014—2020). Ostatecznie Unia zdecydowała właśnie, że polski budżet na rolnictwo wzrośnie do 33,5 mld euro.

Czytaj także: Rolnik z koronawirusem dostanie 15 zł zasiłku

- W czasie pandemii rolnicy zdali egzamin w całej UE, dzięki nim do kryzysu w ochronie zdrowia nie dołączył kryzys żywnościowy – powiedział Wojciechowski.

W ramach unijnej walki z kryzysem wywołanym korona wirusem UE zamiast ograniczać – zwiększyła właśnie budżet unijnego rolnictwa na następną perspektywę finansową. Środki Wspólnej Polityki Rolnej dla wszystkich krajów wzrósł o 26 mld euro do 391 mld euro, na lata od 2021 do 2017 r. Polska, po Francji, jest drugim największym beneficjentem podwyżek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA