Rada Ministrów w przyjętym już rozporządzeniu zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) zgodziła się na utworzenie nowej, preferencyjnej linii kredytowej dla producentów rolnych.

Jak tłumaczył niedawno Ryszard Zarudzki, wiceminister w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi linia kredytowa ma przyjąć formę kredytu obrotowego. Chodzi o pożyczki na finansowanie bieżącej działalności gospodarstwa rolnego w oczekiwaniu na opóźnione płatności bezpośrednie. To pomoc w formule de minimis z dopłatami ze środków ARiMR. Oprocentowanie maksymalnie sześciomiesięcznych kredytów obrotowych finansowane będzie w całości przez ARiMR. Rolnicy będą musieli jednak zapłacić prowizję od kredytu. Spłata kredytu udzielanego w kwotach należnych jednolitych płatności obszarowych za 2015 r., pomniejszonych o kwoty otrzymanych zaliczek, następować będzie z otrzymanych płatności bezpośrednich.

Rolnicy mogą się też już ubiegać (od 1 do 29 lutego br.) o zwrot podatku akcyzowego. Producenci rolni wnioski w tej sprawie mogą składać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych. Chodzi o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wraz z fakturami (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 stycznia 2016 r. Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2016 r. wynosi 1,00 zł/l. Jak informuje resort rolnictwa w przypadku złożenia wniosku w powyższym terminie pieniądze wypłacane będą od 1 do 29 kwietnia br.