fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Nowe pokoje przesłuchań dla dzieci

123rf
W Warszawie, już po raz trzynasty odbyła się dwudniowa (24-25 października) konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw”.

Uczestniczący w niej sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy, psychologowie i pedagodzy dyskutowali o tym jak pomóc dzieciom, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania oraz jak chronić ich prawa, na przykład, podczas przesłuchań.

Od czasu znowelizowanego w 2015 r. Kodeksu postępowania karnego dzieci mogą być przesłuchiwane tylko raz, w bardziej przyjaznych warunkach i wyłącznie w specjalnie przystosowanym do tego pokoju. Przy współudziale Ministerstwa Sprawiedliwości w 2007 roku opracowane zostały Standardy miejsca przesłuchiwania dzieci, które powinien spełniać Przyjazny Pokój Przesłuchań Dzieci. W oparciu o nie rok później uruchomiono procedurę certyfikowania miejsc przesłuchiwania dzieci. Pokoje spełniające te standardy otrzymują certyfikat Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Ministerstwa Sprawiedliwości.

W trakcie konferencji wręczono kolejne certyfikaty dla 14 pokoi przesłuchań dla dzieci. Znajdą się one w:

- Sądzie Rejonowym w Bolesławcu;

- Sądzie Rejonowym w Sosnowcu;

- Sądzie Rejonowym Nowe Miasto i Wilda;

- Sądzie Rejonowym w Kluczborku;

- Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu;

- Sądzie Rejonowym w Częstochowie;

- Sądzie Rejonowym w Pruszkowie;

- Sądzie Rejonowym w Olecku;

- Sądzie Rejonowym w Kolbuszowej;

- Sądzie Rejonowym w Kraśniku;

- Sądzie Rejonowym w Biłgoraju;

- Sądzie Rejonowym w Gorlicach;

- Sądzie Rejonowym w Nowym Sączu;

- Sądzie Rejonowego w Koninie.

- Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę poprzez program certyfikowania przyjaznych pokoi przesłuchań podejmuje działania mające na celu stworzenie jak najlepszych warunków do przesłuchania małoletnich świadków a także ofiar przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności – mówił w trakcie konferencji Łukasz Piebiak wiceminister sprawiedliwości. Tak certyfikowane pokoje spełniają wymagania wskazane w Kodeksie postępowania karnego oraz rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przygotowania przesłuchania przeprowadzanego – dodał.

Podczas sesji plenarnych, wykładów i warsztatów eksperci przedstawili modelowe rozwiązania zapobiegania przestępstwom wobec dzieci oraz najnowsze badania dotyczące problemu krzywdzenia dzieci.

Konferencja „Pomoc dzieciom – ofiarom przestępstw" organizowana jest od 2004 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Miastem Stołecznym Warszawa – Biurem Pomocy i Projektów Społecznych. Uczestniczy w niej wielu ekspertów z kraju i zagranicy, którzy na co dzień stykają się w swojej pracy zawodowej z dziećmi – ofiarami przemocy.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA