Ranking Wydziałów Prawa 2020: co punktowaliśmy - metodologia

Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 34 punkty. Najlepszy wynik uzyska Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 25,18 punktu, czyli ponad 74 proc.

Publikacja: 26.06.2020 04:15

Ranking Wydziałów Prawa 2020: co punktowaliśmy - metodologia

Foto: Adobe Stock

W 9. edycji rankingu „Rzeczpospolitej", tak jak w poprzednich, liczą się trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Maksymalna suma punktów w każdej kategorii wyniosła odpowiednio 14, 13 i 7 pkt. Ranking został opracowany na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.

Wraz z wejściem w życie ustawy 2.0 sprawozdawczość w systemie POL-on została przesunięta z poziomu jednostek naukowych (wydziałów) na poziom uczelni. W związku z tym nie było możliwe przeprowadzenie rankingu wydziałów prawa w jego dotychczasowej formie. Część wskaźników została zastąpiona innymi, a część policzona dla całej uczelni.

W rankingu zostały uwzględnione uczelnie, które posiadały zaraportowanych studentów na semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 na kierunku prawo, prowadzonym na poziomie jednolitym magisterskim.

Dane wg stanu bazy z 8 czerwca 2020 r. (o ile nie wskazano inaczej w metodologii danej tabeli). Uwzględniono działające uczelnie/jednostki.

Kategoria: potencjał naukowy

1. Ocena parametryczna (maks. 2 pkt). Kat. A+ – 2 pkt, kat. A – 1,5 pkt, kat. B – 1 pkt i kat. C – 0,5 pkt. W przypadku gdy uczelnia uzyskała osobowość prawną po 2014 roku i nie była poddana ocenie parametrycznej, przyjęliśmy średnio wartość w danej kategorii.

2. Rozwój kadry (maks. 3 pkt) – nadane stopnie doktora (0,5 pkt) oraz doktora habilitowanego (0,5 pkt) w dyscyplinie prawo oraz dyscyplinie nauki prawne w 2019 roku; osoby z tytułem doktora i doktora habilitowanego wykładające na wydziale prawa oraz w dyscyplinie nauki prawne (2 pkt) w przeliczeniu na liczbę studentów.

3. Uprawnienia habilitacyjne (maks. 2 pkt).

UWAGA W opublikowanym rankingu znajduje się błąd, który wynika z tego że ranking został opracowany na podstawie danych przekazanych z Ośrodka Przetwarzania Informacji. Mianowicie nie przypisano punktów Wydziałowi Prawa Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego z tytułu posiadanych uprawnień habilitacyjnych. Tymczasem Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów decyzją z dnia 28 października 2019 r. przyznała Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.

4. Uprawnienia doktorskie (maks. 1 pkt).

5. Konkurencyjność (maks. 2 pkt) mierzona liczbą grantów zakończonych w 2019 r. w przeliczeniu na pracownika (maks. 1 pkt) oraz liczbą grantów (maks. 1 pkt), dotyczy całej uczelni.

6. Konferencje (maks. 2 pkt) mierzone liczbą konferencji naukowych zorganizowanych w 2019 r. w przeliczeniu na pracownika, dotyczy całej uczelni.

7. Publikacje (maks. 3 pkt) artykuły (1 pkt), książki (2 pkt) w przeliczeniu na pracownika, dotyczy całej uczelni.

Kategoria: jakość kształcenia

1. Zdawalność na aplikację (maks. 6 pkt).

2. Kandydaci na jedno miejsce studia stacjonarne (maks. 3 pkt).

3. Przyjęci laureaci olimpiady (maks. 1 pkt).

4. Dostępność kadry naukowej (maks. 2 pkt) mierzona liczbą studentów przypadających na pracowników ze stopniem naukowym pracujących w uczelni.

5. Praktyka zawodowa (maks. 1 pkt) mierzona liczbą studentów przypadających na jednego opiekuna.

Kategoria: współpraca z zagranicą

2. Mobilność kadry wyjeżdżającej (maks. 2 pkt).

3. Mobilność kadry przyjeżdżającej (maks. 2 pkt).

4. Studenci cudzoziemcy (maks. 3 pkt) – proc. studentów zagranicznych w stosunku do studentów ogółem.

Definicje parametrów Ocena parametryczna

W zestawieniu wykazano wynik ostatniej kompleksowej oceny jednostek naukowych za lata 2013–2016. W przypadku gdy uczelnia uzyskała osobowość prawną po 2014 roku i nie była poddana ocenie parametrycznej, przyjęliśmy średnio wartość w danej kategorii.

Stopnie naukowe

Liczba nadanych stopni doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie prawo oraz dyscyplinie nauki prawne w 2019 r.

Tytuły naukowe

Pracownicy posiadający aktywne zatrudnienie na jednej z wykazanych uczelni na 31 grudnia 2019 r. Uwzględniono jedynie osoby, które na przestrzeni całego prezentowanego roku kalendarzowego otrzymały stopień dr. lub dr. hab. w dyscyplinie prawa lub dyscyplinie nauk prawnych.

Uprawnienia

Raport przedstawia, która z prezentowanych uczelni posiada uprawnienia umożliwiające nadanie stopni naukowych dr. oraz dr. hab. w dyscyplinie prawo lub nauki prawne na 31 grudnia 2019 r.

Granty

Liczba grantów otrzymanych do wnioskowanych (tylko NCN) w 2019 r., liczba wniosków złożonych w danym roku (data rejestracji) do NCN dla podanej listy jednostek, które zostały zatwierdzone do finansowania. Liczby podane dla uczelni.

Konferencje

Raport przedstawia liczbę konferencji, w których uczelnia brała udział jako organizator lub współorganizator w 2019 r..

Publikacje

Dane o publikacjach pochodzą z portalu Polska Bibliografia Naukowa, który gromadzi informacje o publikacjach polskich naukowców, dorobku publikacyjnym jednostek naukowych oraz o czasopismach polskich i zagranicznych. Zestawienie prezentuje ilość publikacje w podziale na artykuły, książki, dla wskazanych do rankingu jednostek, obejmuje 2019 r.

Studenci

Raport prezentuje liczbę studentów wyliczonych na 31 grudnia 2019 r. Zliczono tylko studentów studiów jednolitych magisterskich kierunku prawo, którzy mają zaraportowany semestr zimowy w danym roku akademickim.

Kandydaci przyjęci

Raport przedstawia liczbę kandydatów oraz osób przyjętych na kierunku prawo na studia jednolite magisterskie w danym roku akademickim. Dane zostały zaprezentowane na podstawie ankiety EN-1, składanej przez uczelnię.

Mobilność kadry

Raport przedstawia ilość nauczycieli akademickich, którzy w 2018 wyjechali z Polski oraz przyjechali do Polski w ramach realizowania umów międzynarodowych podpisanych przez uczelnie.

Studenci cudzoziemcy

Raport prezentuje liczbę studentów cudzoziemców wyliczonych na 31 grudnia 2019 r.. Zliczono tylko studentów studiów jednolitych magisterskich z kierunku prawo. Zliczone osoby musiały być aktywne na 31 grudnia danego roku akademickiego oraz musiały mieć zaraportowany semestr zimowy.

Wskaźniki o zatrudnieniu

Liczba pracowników wg stanu na 31 grudnia 2019 r. w podziale na stopnie i tytuły naukowe. Uwzględnieni wszyscy pracownicy bez względu na charakter wykonywanej pracy łącznie z innymi osobami prowadzącymi zajęcia zatrudnionymi na podstawie umów cywilnoprawnych.

W 9. edycji rankingu „Rzeczpospolitej", tak jak w poprzednich, liczą się trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Maksymalna suma punktów w każdej kategorii wyniosła odpowiednio 14, 13 i 7 pkt. Ranking został opracowany na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.

Wraz z wejściem w życie ustawy 2.0 sprawozdawczość w systemie POL-on została przesunięta z poziomu jednostek naukowych (wydziałów) na poziom uczelni. W związku z tym nie było możliwe przeprowadzenie rankingu wydziałów prawa w jego dotychczasowej formie. Część wskaźników została zastąpiona innymi, a część policzona dla całej uczelni.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego