fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Prokuratoria Generalna SP ma zajmować się sprawami, o wartości sporu ponad 10 mln zł

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Spory o wartości poniżej 10 mln zł Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa będzie mogła przekazać innym urzędom.

Od czwartku Prokuratoria Generalna SP ma zajmować się tylko tymi największymi sprawami, o wartości sporu ponad 10 mln zł - tak wynika z wchodzących w życie zmienionych przepisów ustawy o Prokuratorii Generalnej. Te mniejsze może przekazywać za ich zgodą innym urzędom występującym w imieniu Skarbu Państwa. Zgoda jest wymagana tylko dla wartości sporu powyżej 300 tys. zł. Przekazanie sprawy prezesowi Rady Ministrów lub ministrowi Skarbu Państwa będzie mogło jednak nastąpić tylko za ich zgodą.

Nowe przepisy odnoszą się też do radców Prokuratorii Generalnej. Rozpoczynający pracę mogą mieć najpierw umowę na czas określony.

Radcy mają uzyskiwać pisemną zgodę prezesa PG na podjęcie dodatkowego zatrudnienia.

Zmiany dotyczą też postępowania dyscyplinarnego. W noweli pojawia się zobowiązanie radców PG do przestrzegania zasad etyki wykonywania zawodu. Do tej pory też byli zobowiązani chronić prawa i interesy Skarbu Państwa, rzetelnie i terminowo wykonywać czynności służbowe, przestrzegać tajemnic ustawowo chronionych, stale podnosić kwalifikacje zawodowe. Nie było jednak bezpośredniego odwołania do pojęcia „zasady etyki".

Radcy mogą mieć asystentów. Mają wykonywać zadania związane z przygotowaniem czynności radcy przed sądami i trybunałami oraz z działalnością administracyjną prokuratorii.

podstawa prawna: ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej SP DzU z 19 października 2015 r., poz. 1635

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA