fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Atak z użyciem miecza w szkole w Finlandii. Policja użyła broni

AFP
Jedna osoba zginęła, a dziesięć zostało rannych w wyniku ataku, którego uzbrojony w miecz mężczyzna dokonał w szkole zawodowej w Kuopio w Finlandii - poinformowała policja.

Do ataku doszło na terenie centrum handlowego Hermanni w Kuopio, gdzie szkoła zawodowa Savo wynajmuje pomieszczenia. Jak powiedział fińskim mediom świadek zdarzenia, mężczyzna (według niektórych źródeł - uczeń) uzbrojony w miecz wtargnął do szkoły i zaatakował uczniów.

Wezwani na miejsce policjanci użyli broni palnej. Napastnik został postrzelony i zatrzymany. Według funkcjonariuszy, miał przy sobie pistolet. Policja podała, że w wyniku zajścia jedna osoba zginęła, a dziesięć jest rannych. Stan dwóch ofiar jest ciężki.

Szkoła zawodowa Savo w Kuopio ma 600 uczniów i 40 pracowników. Nie wiadomo, ile osób przebywało na terenie szkoły w momencie ataku.

Premier Finlandii Antti Rinne nazwał wydarzenia w Savo Vocational College "wstrząsającymi i nie do przyjęcia". - Rozmawiałem z komendantem głównym policji, rząd bacznie obserwuje sytuację - zapewnił.

Potępienie dla "szokujących aktów przemocy w Kuopio" wyraziła także minister sprawiedliwości Anna-Maja Henriksson.

W poprzedniej dekadzie Finlandią wstrząsnęły dwa głośne ataki przeprowadzone na terenie szkół. W 2007 uczeń liceum w Tuusuli na południu kraju zastrzelił osiem osób, po czym popełnił samobójstwo. W 2008 r. 22-letni uczeń zawodówki w Kauhajoki na zachodzie Finlandii zastrzelił 10 osób i siebie.

W 2017 r. w Finlandii doszło do 73 zabójstw.

Źródło: rp.pl / Yle.fi, BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA