Według raportu Uber Eats FoodCast, weganizm stanie się trendem żywieniowym, który w 2019 r. podbije kubki smakowe Europejczyków. Największym powodzeniem będą cieszyły się kwiaty jadalne oraz substytuty mięsa, takie jak seitan czy hem. Firma przeanalizowała ponad 191 milionów wyszukiwań różnorodnych potraw i dań dostępnych w jej aplikacji, a raport powstał w oparciu o liczbę wyszukiwań klientów w aplikacji Uber Eats w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Użytkownicy aplikacji coraz chętniej szukali wegańskich dań. Z tego względu firma Uber Eats prognozuje, że w przyszłym roku w menu restauracji w Europie pojawi się jeszcze więcej tego typu potraw.

Konsumenci coraz chętniej i odważniej odkrywają nowe, nieznane dotąd smaki. Z tego powodu restauracje rozszerzają swoje bezmięsne menu. Na znaczeniu traci nieco jackfruit (owoc chlebowca), postrzegany do tej pory jako najpopularniejsza wegańska alternatywa dla szarpanej wołowiny. Według danych w perspektywie najbliższych 12 miesięcy spadnie również popularność matchy (zielonej herbaty w proszku) oraz aloe vera (miąższu z aloesu). Wśród ciepłych napojów dominować będzie kawa, natomiast kawa na zimno (cold brew) uzupełni listę pięciu napojów i pokarmów, które stracą na znaczeniu.

Firma podaje też najpopularniejsze potrawy zamawiane przez klientów w 2018 roku. W Polsce dominowały potrawy wywodzące się głównie z kuchni azjatyckiej. Na pierwszym miejscu znalazł się twarożek sojowy Tofu, na drugim hummus, czyli pasta z ciecierzycy, czosnku i sezamu, natomiast na trzecim uplasował się wietnamski rosół ph?.

Według Jeanette Mellinger, szefowej działu User Research w Uber Eats, wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat spożywanych produktów, możemy spodziewać się ciągłego wzrostu popularności potraw przygotowywanych na bazie roślin.

- Preferencje żywieniowe ciągle się zmieniają, a popularne produkty, takie jak jackfruit, mogą zostać zastąpione w 2019 roku przez inne substytuty mięsa. Wzrost świadomości społecznej sprawi, że weganizm stanie się coraz bardziej powszechny, stając się stylem życia dla milionów osób - mówi Jeanette Mellinger - Liczba wyszukiwań klientów pokazuje również, że aplikacje do dostarczania żywności, takie jak Uber Eats, szybko przekształcają proces dostawy jedzenia. Zamawianie posiłków jedynie na zasadzie „niedzielnych małych grzeszków” żywieniowych ewoluuje, stając się coraz ważniejszą częścią naszego codziennego życia – dodaje.