Przemysł Obronny

Nowy wiceminister kupi nam Patrioty

materiały prasowe
Prawnik Sebastian Chwałek, zaufany współpracownik obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka z MSWiA będzie odpowiadał za zakupy broni, modernizację armii i nadzór nad państwowym, obronnym przemysłem w tym Polską Grupą Zbrojeniową.

Po kilku dniach niejasności i personalnych spekulacji potwierdziły się nieoficjalne wieści o odwołaniu ze stanowiska wiceministra Bartosza Kownackiego odpowiadającego dotąd za zbrojeniowe inwestycje. Kownacki w randze sekretarza stanu w resorcie kierowanym przez Antoniego Macierewicza odpowiadał za uzgodnienia w sprawie najważniejszych modernizacyjnych transakcji i zakupów. Na swoje konto może zapisać zwłaszcza pozyskanie w ostatnim okresie całej floty nowych samolotów rządowych: najpierw dyspozycyjnych mniejszych odrzutowców gulfstream a w zeszłym roku także zamawianych z wolnej ręki średnich maszyn Boeing 737- pierwsza z nich nosząca imię Marszałka Józefa Piłsudskiego jest już w kraju i wkrótce będzie przewozić państwowych VIP. To wiceminister Kownacki odpowiadał też do ostatniej chwili za uzgodnienia w Waszyngtonie gigantycznej, największej w Siłach Zbrojnych inwestycji, czyli zakupu amerykańskich przeciwrakietowych systemów Patriot dla tarczy powietrznej „Wisła”.

Kownacki, przy okazji burzliwego zakończenia przetargu na wielozadaniowe śmigłowce w 2016 r. broniąc kontrowersyjnej decyzji rządu o rezygnacji z caracali w odpowiedzi na oskarżenia Airbus Helicopters o pozorowanie negocjacji, zasłynął z uwag kierowanych pod adresem Paryża, iż to Francuzi od Polaków nauczyli się używać widelców.

Sebastian Chwałek, który przejmuje od tego poniedziałku m.in. nadzór nad realizację wartego dziesiątki miliardów złotych programu wyposażania i unowocześniania armii, dokończenie inwestycji śmigłowcowych, zakupu okrętów podwodnych czy rakietowej broni dla wojsk lądowych (Program „Homar”), będzie musiał błyskawicznie wdrożyć się do już trwających negocjacji i skomplikowanych inwestycyjnych procedur MON.

Absolwent historii na UJ, jako wiceszef MSWiA odpowiadał ostatnio w resorcie kierowanym przez Mariusza Błaszczaka za nadzór nad wojewodami i kontakty z samorządem, a także kwestie mniejszości narodowych, wyznań i repatriacji. Wcześniej , w latach 2005-2007 był szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Biurze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W 2007 r. pełnił funkcję radcy Prezesa Rady Ministrów i kierował Departamentem Spraw Parlamentarnych KPRM, współpracując z ówczesnym wicepremierem Przemysławem Gosiewskim. W latach 2007-2015 był też wicedyrektorem Biura - Szefem Zespołu Legislacji i Analiz w Klubie Parlamentarnym PiS.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL