fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przegląd prasy

Batalia o sądy i lasy

rp.pl

„Rzeczpospolita” wzięła pod lupę zamieszanie wokół znanego i uważanego za jeden z najlepszych programu antywirusowego Kaspersky Lab. Przypomina, że zdaniem Amerykanów rosyjski antywirus szpieguje na rzecz Kremla, zakazali więc jego używania przez ważne instytucje w USA. Tymczasem u nas nadal kupują go urzędy. A Ministerstwo Cyfryzacji nawet nie wie, które instytucje publiczne korzystają z Kaspersky’ego. O sprawie pisze też „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Rzeczpospolita” rozmawia z posłem do Parlamentu Europejskiego Kazimierzem M. Ujazdowskim. Polityk mówi m.in., że działania PiS nie prowadzą ani do reformy sądownictwa, ani do poprawy jakości orzekania.

„Rzeczpospolita” podjęła się trudnego zadania - bo gaże owiane są tajemnicą - i przygotowała ranking stawek inkasowanych przez polskie gwiazdy. I tak, zdaniem gazety, najwyższe honoraria koncertowe mają Kult, Bajm, Maryla Rodowicz, Kayah, Hey, Lady Pank i Perfect.

„Gazeta Wyborcza” na pierwszej stronie pisze wprost: „Sądy pod but”. Dziś rozpoczyna się bowiem sejmowa batalia o przyszłość sądów. PiS chce je „zreformować” przed grudniową rekonstrukcją rządu. Tymczasem kilkadziesiąt organizacji pozarządowych wzywa polityków do przerwania prac. Namawia też do społecznego oporu.

„GW” wskazuje, że Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy, która pozwoli zerwać przetarg na zarządzenie systemem opłat drogowych viaToll i na wybór zarządcy tego systemu przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. W wydaniu internetowym gazeta pisze bez ogródek o układzie drogowym w rządzie PiS.

„Dziennik Gazeta Prawna” sygnalizuje, że tradycyjny podział ról w domu odchodzi do lamusa. Rośnie bowiem liczba związków, w których to panie zarabiają więcej niż ich partnerzy. A dokładniej - co piątą rodzinę utrzymuje kobieta.

„DGP” podaje, że Polska dostosuje się do poniedziałkowego postanowienia unijnego trybunału sprawiedliwości i zaprzestanie wycinki Puszczy Białowieskiej. Zapewnili o tym minister środowiska Jan Szyszko i dyr. Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Ostateczne rozstrzygnięcie w trybunale ma nastąpić 12 grudnia. Temat po konferencji wspomnianych panów jest zresztą obecny we wszystkich dziennikach. Najbardziej emocjonalnie podeszła do niego „GW” w reportażu  Adama Wajraka („Chodzę i płaczę, patrzę i nie poznaję”).

„Parkiet” uważa, że polski rynek bankowy dalej będzie się konsolidował. I wskazuje na możliwe przejęcie Deutsche Banku Polska i Raiffeisen Polbanku przez odpowiednio Santandera oraz BNP Paribas. Te dwa ostatnie chcą bowiem wzmocnić pozycję swoich polskich spółek, czyli BZ WBK (trzeci gracz na rynku) i BGŻ BNP Paribas (szósty).

„Parkiet” analizuje, że spółki z GPW niechętnie publikują prognozy finansowe w swoich prospektach emisyjnych. Jednak większość z tych, które to już robią, wywiązuje się z obietnic. Ale są też niemiłe zaskoczenia. Wtedy kursy ich akcji pikują.

„Puls Biznesu” na czołówkowy materiał wybrał temat o tym, że nowym prezesem głównego gracza na polskim rynku nadawania sygnału telewizyjnego i radiowego zostanie Andrzej Kozłowski. Wcześniej odpowiadał za strategię i akwizycje w Orlenie. Przemysław Kurczewski po niemal dekadzie kierowania firmą przechodzi do rady nadzorczej, twierdzi dziennik.

Z tygodników w środę ukazuje się „Polityka”. W temacie okładkowym wzięła pod lupę nowe pokolenie. Zdaniem magazynu, chce ono traktować państwo inaczej, niż dotychczasowe (tygodnik pisze „poważnie”. Serio? Może po prostu tylko mega roszczeniowo). Otóż nie zamierza się ono dostosowywać do systemu, ale egzekwuje swoje prawa. Nie chce pracować za grosze w nadziei, że kiedyś się poprawi. Czy ta strategia się opłaci, zastanawia się magazyn w temacie tygodnia.

Tygodnik analizuje też sytuację polityczną wokół zbliżających się powoli wyborów samorządowych. Wskazuje, że wyraźnie przyspieszyły przygotowania do nich. Szef PO, Grzegorz Schetyna, wysuwając kandydaturę Rafała Trzaskowskiego, rozpoczął bój o Warszawę. PiS zaś przedstawiło projekt daleko idących zmian w ordynacji wyborczej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA