fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Jak Donald Trump przekaże Joe Bidenowi "nuklearną walizkę"

Donald Trump
AFP
Prezydent Donald Trump nie pojawi się na inauguracji prezydenta-elekta Joe Bidena, a jedną z części ceremonii jest fizyczne przekazanie "nuklearnej futbolówki". Po raz pierwszy od czasu prezydenta Johna F. Kennedy'ego przekazanie jądrowych kodów dostępu zostanie przeprowadzone w innej formie.

"Atomowa futbolówka" to obszyta skórą aluminiowa walizka. W środku znajduje się sprzęt pozwalający prezydentowi na nawiązanie bezpiecznej łączności i wprowadzenie kodów nuklearnych.

Walizka towarzyszy prezydentowi, gdy opuszcza on Biały Dom. Żołnierz w stopniu co najmniej majora, który uzyskał najwyższy certyfikat bezpieczeństwa "Yankee White 1", nie odstępuje prezydenta na krok. Dzięki temu prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, może z każdego miejsca na Ziemi sterować arsenałem kilku tysięcy głowic atomowych.

Tradycyjnie ustępujący prezydent fizycznie przekazuje walizkę podczas zaprzysiężenia swojego następcy. W środę w Waszyngtonie Donalda Trumpa nie będzie. Ostatni raz ustępującego prezydenta USA nie było na zaprzysiężeniu następcy w 1869 r.

W związku z decyzją Trumpa, przekazanie walizki odbędzie się w innej formie. Zdaniem ekspertów, walizka będzie przy prezydencie podczas jego podróży na Florydę. Oznacza to, że fizycznie będą dwie walizki.

Nie będzie to sytuacja wyjątkowa, bo w gotowości są co najmniej trzy takie walizki. Na co dzień używa się dwóch z nich. Jedna towarzyszy prezydentowi, drugą ma przy sobie wiceprezydent. 

Trump ma mieć dostęp do walizki do środy do 11:59:59. W południe za arsenał jądrowy Stanów Zjednoczonych będzie odpowiedzialny Joe Biden.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA