fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Głos w wyborach prezydenckich oddało już 70 mln osób

Wiec prezydenta USA Donalda Trumpa w West Salem, Wisconsin
AFP
W głosowaniu przedterminowym w wyborach prezydenckich w USA głos oddało już ponad 70 mln osób - informuje Reuters, powołując się na dane Elections Project uruchomionego przy Uniwersytecie Florydy.

Liczba głosów oddanych w głosowaniu przedterminowym przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 3 listopada, jest już większa niż połowa wszystkich głosów oddanych w wyborach prezydenckich w 2016 roku.

W 2016 roku Donaldowi Trumpowi zwycięstwo w wyborach prezydenckich dało 62 984 828 głosów (jego rywalka, Hillary Clinton, zdobyła wówczas 65 853 514 głosów, ale przegrała wybory ze względu na specyfikę wyborów prezydenckich w USA, które de facto mają charakter pośredni - wyborcy głosują na elektorów, a dopiero ci głosują na prezydenta - Trump mimo zdobycia mniejsze liczby głosów zdobył większą liczbę głosów elektorskich - red.).

Frekwencja w wyborach przedterminowych wskazuje, że frekwencja wyborcza w nadchodzących wyborach prezydenckich może być najwyższa od ponad 100 lat.

Ponadto duża popularność oddawania głosów w głosowaniu przedterminowym wskazuje na to, że wielu wyborców chce uniknąć ryzyka zakażenia się koronawirusem w lokalach wyborczych - odnotowuje Reuters.

Wątpliwości co do powszechnego głosowania korespondencyjnego (jedna z form oddawania głosów w głosowaniu przedterminowym) wielokrotnie wyrażał Donald Trump ostrzegając, że taka forma głosowania sprzyja oszustwom wyborczym.

Według szacunków prof. Michaela McDonalda z Uniwersytetu Florydy na podstawie liczby oddanych dotychczas głosów w wyborach prezydenckich, końcowa frekwencja w wyborach może wynieść ok. 150 mln - a więc 65 proc. uprawnionych do głosowania. Tak wysokiej frekwencji w wyborach prezydenckich w USA nie zanotowano od 1908 roku.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA