fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Budowa muru z pieniędzy Pentagonu. Zgoda Sądu Najwyższego

AFP
Administracja prezydenta Donalda Trumpa może rozpocząć budowę muru na granicy z Meksykiem za pieniądze Departamentu Obrony - stwierdził Sąd Najwyższy. Finansowanie tego projektu przez wojsko zostało zamrożone przez sądy niższej instancji.

Decyzja sądu oznacza, że Donald Trump robi znaczny postęp w spełnieniu obietnicy, którą złożył podczas kampanii prezydenckiej w 2016 roku.

Amerykański prezydent na Twitterze skomentował decyzję Sądu Najwyższego. "Wow! Wielka wygrana w sprawie muru. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych uchyla decyzję sądu niższej instancji, pozwala na kontynuowanie prac przy południowym murze. Wielkie zwycięstwo bezpieczeństwa granic i praworządności!" - napisał.

Sąd zamroził fundusze na budowę muru w maju. Na początku tego miesiąca decyzja została utrzymana przez sąd apelacyjny. Decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że rząd może wykorzystać ok. 2,5 mld dolarów z Departamentu Obrony, aby wzmocnić mur w Arizonie, Kalifornii i Nowym Meksyku.

Trump uważa, że mur jest potrzebny, aby rozwiązać problem kryzysu narkotykowego i przestępczości, jaka napływa do kraju przez południową granicę. W lutym Kongres zatwierdził 1,38 mld dolarów na budowę muru, znacznie mniej niż oczekiwał prezydent.

Łącznie budowa muru ma kosztować około 6,7 mld dolarów.

Źródło: AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA