fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Kto może zastąpić Mattisa? Wśród kandydatów - "jastrzębie"

AFP
Politico spekuluje, kto może zastąpić sekretarza obrony USA, Jima Mattisa, który odejdzie z administracji w lutym w związku ze sprzeciwem wobec polityki zagranicznej prowadzonej przez prezydenta Donalda Trumpa.

Informacja o dymisji Mattisa pojawiła się dzień po tym, jak Trump - wbrew swoim doradcom - zdecydował się na wycofanie żołnierzy USA z Syrii, uzasadniając to wygraniem wojny z Daesh.

Mattis, jak przypomina Politico, był jednym z nielicznych członków administracji Trumpa, który cieszył się poparciem polityków obu największych amerykańskich partii - Demokratów i Republikanów. Powszechnie uważany był za osobę wprowadzającą nieco stabilności w administracji Donalda Trumpa.

Według Politico jednym z kandydatów do zastąpienia Mattisa jest emerytowany generał Jack Keane - były wiceszef sztabu amerykańskiej armii. Keane zaliczany jest do "jastrzębi", często pojawia się w Fox News jako analityk ds. bezpieczeństwa narodowego.

Keane jest przeciwnikiem zmniejszania wydatków na armię - jego zdaniem budżet obronny USA powinien być jeszcze zwiększony.

Keane w rozmowie z NPR przyznał jednak, że podobnie jak Mattis był przeciwnikiem wyjścia USA z Syrii i że nie ma zamiaru zajmować stanowiska sekretarza obrony.

Innym kandydatem na to stanowisko jest senator Tom Cotton, członek senackiej komisji sił zbrojnych i wywiadu, który również ma reputację "jastrzębia" w polityce. Cotton krytykował politykę obronną administracji Bracka Obamy.

41-letni senator jest byłym oficerem armii, który służył w Iraku i Afganistanie. Był rozpatrywany jako kandydat do objęcia funkcji dyrektora CIA.

Cotton należy jednak do najbardziej konserwatywnych członków Senatu, co sprawia, że nie byłoby łatwo uzyskać aprobatę dla jego kandydatury - pisze Politico.

Inny kandydat to senator Lindsey Graham - zwolennik interwencji armii USA poza granicami kraju, polityczny protegowany senatora Johna McCaina. Początkowo był przeciwnikiem Trumpa, z czasem zbliżył się jednak do obecnego prezydenta.

Urząd sekretarza obrony może też objąć zastępca Mattisa, Patrick Shanahan, były dyrektor Boeinga, orędownik utworzenia Sił Kosmicznych USA. Jak zauważa Politico, Shanahan jest częstym gościem w Białym Domu i - ze względu na korporacyjną przeszłość - mógłby zaoferować inne spojrzenie na kwestie obronności niż emerytowany generał. 

Inni kandydaci to były senator Jim Talent (dwa lata temu wskazywano go jako kandydata na sekretarza obrony), oraz Dan Coats, szef Wywiadu Narodowego USA.

Źródło: Politico.eu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA