fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: Słowa Macrona o europejskiej armii bardzo obraźliwe

AFP
Mianem "bardzo obraźliwej" określił Donald Trump słowa Emmanuela Macrona dotyczące powołania "prawdziwej europejskiej armii".

Prezydent USA, który wylądował w Paryżu, dokąd przybył na obchody 100. rocznicy zakończenia II wojny światowej napisał na Twitterze, że "prezydent Macron zasugerował, iż Europa powinna zbudować swoją armię w celu ochrony się przed USA, Chinami i Rosją". "Bardzo obraźliwe, ale może najpierw Europa powinna uczciwie płacić sprawiedliwie za swój udział w NATO, które USA subsydiują w ogromnym stopniu!".

 

Trump wielokrotnie krytykował europejskich członków NATO za niewystarczające środki przeznaczane na zbrojenia w porównaniu do USA.

Latem, w czasie spotkania z przywódcami NATO w Brukseli, Trump sugerował, że kraje NATO powinny zwiększyć wydatki na armię z postulowanych obecnie 2 proc. PKB do 4 proc. PKB do 2024 roku.

- Musimy móc bronić się przed Chinami, Rosją i nawet Stanami Zjednoczonymi - powiedział Macron w wywiadzie dla stacji radiowej Europe 1.

Macron przypomniał przy okazji o zapowiedzianym przez Donalda Trumpa wypowiedzeniu traktatu INF, jaki USA zawarły z ZSRR w 1987 roku. Traktat ten zabraniał posiadania w arsenale obu tych państw rakiet średniego zasięgu zdolnych przenosić głowice atomowe, które mogą być użyte do błyskawicznych ataków z użyciem broni atomowej na cele m.in. w Europie.

- Kiedy widzę prezydenta Trumpa ogłaszającego, że wycofuje się z ważnego traktatu rozbrojeniowego, który został podpisany po kryzysie rakietowym w latach 80-tych w Europie, kto jest główną ofiarą? Europa i jej bezpieczeństwo - powiedział Macron.

- Nie obronimy Europy, dopóki nie zdecydujemy się posiadać prawdziwej, europejskiej armii - powiedział Macron. Prezydent Francji dodał, że "Rosja leży u granic (UE) i pokazała już, że może być zagrożeniem".

- Potrzebujemy Europę, która obroni się lepiej sama, bez uzależnienia od USA - dodał Macron.

Źródło: Sky News, Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA