fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Macron: Rosja u granic UE, Europa musi mieć armię

AFP
Emmanuel Macron oświadczył, że Europa potrzebuje "prawdziwej europejskiej armii", by być w stanie bronić się sama, bez oglądania się na USA.

Sky News przypomina, że Macron opowiada się za utworzeniem armii UE od momentu objęcia urzędu prezydenta Francji.

W środę w Paryżu ministrowie z dziewięciu państw europejskich spotkają się w Paryżu po raz pierwszy, by dyskutować o tym, jak takie wspólne siły zbrojne miałyby działać.

- Musimy móc bronić się przed Chinami, Rosją i nawet Stanami Zjednoczonymi - powiedział Macron w wywiadzie dla stacji radiowej Europe 1.

Macron przypomniał przy okazji o zapowiedzianym przez Donalda Trumpa wypowiedzeniu traktatu INF, jaki USA zawarły z ZSRR w 1987 roku. Traktat ten zabraniał posiadania w arsenale obu tych państw rakiet średniego zasięgu zdolnych przenosić głowice atomowe, które mogą być użyte do błyskawicznych ataków z użyciem broni atomowej na cele m.in. w Europie.

- Kiedy widzę prezydenta Trumpa ogłaszającego, że wycofuje się z ważnego traktatu rozbrojeniowego, który został podpisany po kryzysie rakietowym w latach 80-tych w Europie, kto jest główną ofiarą? Europa i jej bezpieczeństwo - powiedział Macron.

- Nie obronimy Europy, dopóki nie zdecydujemy się posiadać prawdziwej, europejskiej armii - powiedział Macron. Prezydent Francji dodał, że "Rosja leży u granic (UE) i pokazała już, że może być zagrożeniem".

- Potrzebujemy Europę, która obroni się lepiej sama, bez uzależnienia od USA - dodał Macron.

UE ma znacznie zwiększyć swój budżet obronny w kolejnej perspektywie budżetowej, przeznaczając 13 mld euro na prace badawcze i rozwój nowego sprzętu wojskowego.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA