fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Sondaż: Czy Trump pogrąży Republikanów w wyborach?

AFP
Mimo iż zadowolenie z prezydentury Donalda Trumpa w najnowszym sondażu dla ABC News i "Washington Post" wyraża 41 proc. wyborców (o 5 punktów proc. więcej niż w sierpniu), to jednak ostatni raz tak niską akceptację przed pierwszymi w czasie jego kadencji wyborami cząstkowymi do Kongresu prezydent miał w 1946 roku (wówczas Partia Demokratyczna, której przedstawicielem był prezydent Harry Truman, straciła aż 54 mandaty w Kongresie).

Wybory cząstkowe do Kongresu USA odbędą się 6 listopada. Republikanie mogą w ich wyniku stracić większość w Kongresie ponieważ - jak zauważa ABC News w omówieniu najnowszego sondażu - dezaprobatę dla Trumpa wyraża 54 proc. wyborców.

Obecnie - jak wynika z sondażu - 53 proc. ankietowanych chce głosować na polityków Demokratycznych, a 42 proc. - na Republikanów.

Republikanie przegrywają walkę przede wszystkim o kobiecy elektorat - wśród kobiet tylko 37 proc. chce głosować na partię prezydenta Donalda Trumpa (59 proc. deklaruje poparcie dla Demokratów). Wśród mężczyzn Republikanie mają nieznaczną przewagę (48 proc. ankietowanych mężczyzn chce głosować na polityków republikańskich, 46 proc. - na Demokratów).

Sondaż wskazuje też, że przed wyborami kobiety są bardzo zmobilizowanym elektoratem - 70 proc. z nich uważa, że wzięcie udziału w tegorocznych wyborach cząstkowych do Kongresu jest ważniejsze niż w poprzednich wyborach (wśród mężczyzn odsetek osób wyrażających takie przekonanie wynosi 62 proc.).

ABC News zauważa, że prezydent Trump jest obciążeniem dla swojej partii - spośród 54 proc. niezadowolonych z prezydentury Trumpa, 64 proc. deklaruje, że jest dla nich bardzo ważne lub ważne, by wspierać kandydata, który podziela ich opinię o Trumpie.

Źródło: ABC News/Washington Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA