fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość

BBC o wyborach w Polsce: LGBT jako zagrożenie dla rodzin

AFP
Kwestie związane z prawami środowisk LGBT+ stały się jedną z najważniejszych kwestii światopoglądowych przed wyborami w Polsce - pisze BBC. W oczach partii Jarosława Kaczyńskiego i Kościoła katolickiego te prawa są zagrożeniem dla tradycyjnych polskich rodzin i wartości - czytamy w artykule Adama Eastona.

"Kaczyński lubi identyfikować zagrożenia dla polskiego społeczeństwa - podczas kampanii wyborczej sprzed czterech lat mówił, że imigranci z Bliskiego Wschodu mogą przynieść do Polski 'pasożyty i pierwotniaki'" - pisze BBC w korespondencji z Polski.

"Tym razem, według Kaczyńskiego, zagrożenie nadciąga ze strony przedstawicieli LGBT+ i Europy, gdzie rodziny mogą składać się z 'dwóch mamuś lub dwóch tatusiów'" - pisze BBC powołując się na kampanijne wystąpienie Kaczyńskiego.

BBC zauważa, że w konstytucji z 1997 roku (w korespondencji czytamy że chodzi o konstytucję z 1993 roku - grudniu 1992 roku w życie weszła jednak jedynie tzw. Mała Konstytucja, nowelizację do Konstytucji z okresu PRL, która przestała obowiązywac po przyjęciu konstytucji z 1997 roku - red.) małżenstwo jest definiowane jako związek kobiety i mężczyzny. "Związki partnerskie, czy to par heteroseksualnych, czy jednopłciowych, nie są prawnie uznawane" - podaje brytyjski nadawca publiczny.

BBC cytuje następnie Kaczyńskiego, który mówił m.in. że Kościół jest "dzierżycielem jedynego powszechnie uznawanego systemu wartości w Polsce". - Poza nim mamy tylko nihilizm - mówił prezes PiS cytowany przez BBC.

BBC cytuje także arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, który ostrzegał przed "lobby LGBT" i "ideologią gender" jako zagrożeniami dla polskich wolności.

Brytyjski nadawca odnotowuje przy tym, że sondaże wskazują na wyraźną wygraną PiS w wyborach z 13 października. "Nastroje w Polsce mogą się zmienić, ale jeśli partia Kaczyńskiego zapewni sobie drugą kadencję, jest niewielka szansa, że homoseksualne pary będą cieszyć się takimi samymi prawami jak ich heteroseksualni sąsiedzi" - podsumowuje korespondent.

Na kwestię praw osób LGBT zwraca też uwagę AFP w korespondencji z Polski, w której nasz kraj zostaje określony mianem "mocno katolickiego".

"PiS przeprowadził płomienne ataki na społeczność LGBT w kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi" - pisze AFP. AFP cytuje też arcybiskupa Jędraszewskiego mówiącego o "tęczowej zarazie" i dodaje, że Kaczyński "podziękował mu za te słowa".

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA