fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy i korzystania z karty pojazdu już w 2019 r.?

adobe stock
Zniesienie obowiązku korzystania z karty pojazdu oraz posiadania przy sobie prawa jazdy przewiduje pakiet deregulacji dla kierowców, który uzgodnili szefowie resortu cyfryzacji i infrastruktury.

Jak donosi auto-swiat.pl, stanie się to możliwe dzięki systemowi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK), który zdaniem szefa resortu cyfryzacji Marka Zagórskiego, pracuje już stabilnie.

Karta pojazdu to dokument zawierający całą historię pojazdu (samochodu czy motocykla).  Zawiera dane identyfikacyjne pojazdu i jego kolejnych właścicieli, dane potwierdzające rejestrację pojazdu oraz parametry techniczne pojazdu.

Karty nie trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ale trzeba bezpiecznie przechowywać i przekazać kolejnemu właścicielowi np. przy sprzedaży pojazdu. Dokument jest bowiem przypisany do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela.

Karta pojazdu wymagana jest m.in. przy kolejnej rejestracji auta. Jeżeli kupujemy nowy samochód to obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze. Natomiast w przypadku samochodu sprowadzanego z zagranicy, sami musimy wystąpić o wydanie karty pojazdu w urzędzie, w którym dokonujemy rejestracji. Wiążą się z tym niemałe koszty - 75,50 zł. Tyle samo kosztuje wydanie wtórnika w przypadku utraty lub zniszczenia karty.

W planach ministerstw jest także zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy.

- Mam nadzieję, że prawo jazdy w wersji elektronicznej także będziemy mieć w 2019 roku – zapowiada minister Marek Zagórski w wywiadzie dla money.pl.

Byłby to kolejny krok w ułatwieniach dla kierowców - od 1 października są oni zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC.

Od poniedziałku dowód i OC można zostawić w domu

Przy kolizji nie trzeba mieć OC, wystarczy smartphone

Bez adresu zamieszkania w prawie jazdy

Niewykluczone, że tak jak w przypadku dowodu rejestracyjnego także i prawo jazdy będzie zatrzymywane w formie elektronicznej. Stosowną adnotację np. o cofnięciu uprawnień będzie można dokonać od razu po policyjnej kontroli - informuje auto-swiat.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA