fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Parkowanie w sobotę ma być bezpłatne

Fotolia.com
Sobota będzie traktowana jako dzień wolny od pracy. Pobieranie zatem opłat za parkowanie tego dnia będzie niezgodne z prawem.

Nowelę ustawy o drogach publicznych przygotował Senat. Chodzi o rozbieżności, jakie pojawiają się w sprawie pobierania opłat za parkowanie w sobotę. Senatorowi chcą w przepisie art. 13b ust. 1 ustawy o drogach publicznych zastąpić „określone dni robocze" wyrażeniem „określone dni z wyjątkiem sobót oraz dni uznanych ustawowo za wolne od pracy". Taki zapis ma jasno i precyzyjnie przesądzić, że w soboty, niedziele i święta nie pobiera się opłat w strefach płatnego parkowania. Dotychczasowe brzmienie art. 13b ww. ustawy budziło wątpliwości interpretacyjne. Chodziło o to, czy sobota jest dniem roboczym i czy w związku z tym pobieranie opłat za parkowanie tym dniu jest zgodne z prawem.

Pojęcie dni roboczych było różnie interpretowane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz sądy administracyjne. W efekcie orzecznictwo sądów w tych sprawach było niejednolite, np. WSA w Poznaniu i WSA w Opolu orzekły, że sobota nie jest dniem roboczym i pobieranie opłat za parkowanie w tym dniu jest niezgodne z prawem. Natomiast WSA w Białymstoku i WSA w Krakowie uznały, że sobota jest dniem roboczym i można w tym dniu pobierać opłaty. Z kolei w kwietniu 2016 r. sprawę pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie badał Naczelny Sąd Administracyjny. I ten orzekł, że sobota powinna być traktowana jako dzień wolny od pracy, pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest zatem niezgodne z prawem.

Opłata za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania w soboty przed wyrokiem NSA pobierana była w pięciu miastach.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA