fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Policja kontroluje zapinanie pasów i stosowanie fotelików do przewożenia dzieci

Adobe Stock
W całym kraju drogówka prowadzi kontrole prewencyjne pod hasłem "PASY". Funkcjonariusze sprawdzają, czy kierowcy i pasażerowie przestrzegają obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.

W ramach akcji  "Pasy" funkcjonariusze będą zwracać uwagę  uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.

- Niekorzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową" wynoszącą nawet kilka ton - przestrzega policja.

Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa? Muszą przylegać płasko do ciała. Pas powinien być napięty. Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha (oznaczenie nr 1 na rysunku). Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku (oznaczenie nr 2 na rysunku).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA