fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Odcinkowy pomiar prędkości - będzie nowy znak drogowy

Adobe Stock
Dzięki precyzyjnemu oznakowaniu kierowcy mają szansę płacić mniej mandatów.

Od połowy sierpnia na polskich drogach pojawi się nowy znak drogowy. Będzie on wyraźniej niż dotychczasowe oznakowanie sygnalizował rozpoczęcie odcinkowego pomiaru prędkości. Chodzi o dwa nowe znaki: D-51a - oznaczający "automatyczną kontrolę średniej prędkości" oraz D-51b - wskazujący na "koniec automatycznej kontroli średniej prędkości". Zastąpią one stosowane dotychczas znaki, które zdaniem kierowców w niewystarczający sposób wskazują na początek i koniec odcinkowego pomiaru prędkości.

Znak D-51a, w odróżnieniu od obecnie stosowanego znaku D-51 (zwykła tabliczka informująca o kontroli radarowej z dodatkową - wskazującą długość odcinkowego pomiaru prędkości). Nowy znak w lewym dolnym rogu infomuje o dozwolonej na danym odcinku prędkości. To rozwiązanie ma sprawić, że kierowcy nie będą już nadmiernie zwalniać, jak to ma miejsce w tej chwili. Obecnie wielu kierowców nie wiedząc, jaka prędkość obowiązuje w strefie pomiaru, jedzie o wiele wolniej niż wskazują na to przepisy.

W tej chwili w naszym kraju działa 20 odcinkowych pomiarów prędkości. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym planuje jednak zwiększyć ich liczbę. W planach jest zakup aż 39 nowych urządzeń do wykonywania odcinkowych pomiarów prędkości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA