fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo dla Ciebie

Baza informacji o szkołach dostępna online

www.sxc.hu
Posłowie poprawiają System Informacji Oświatowej. Zrezygnowali z lokalnych baz danych.

Scentralizowanie danych o uczniach i nauczycielach zakłada uchwalona jednomyślnie przez posłów nowelizacja ustawy o systemie informacji oświatowej. Teraz funkcjonuje centralna baza, którą zarządza Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także kilkadziesiąt tysięcy lokalnych, których administratorami są dyrektorzy placówek oświatowych.

Zdaniem resortu edukacji, który przygotował projekt nowelizacji, system w praktyce uniemożliwia pracę na wielu stanowiskach w danej szkole, nie jest także odporny na awarie lokalnych komputerów i utratę danych. W 2015 r. do MEN wpłynęło 4,5 tys. wniosków o ich odzyskanie. Dlatego nowelizacja zakłada utworzenie jednej bazy, na podstawie której wszystkie dane o uczniach i nauczycielach będą przekazywane do MEN przez dyrektorów za pośrednictwem strony internetowej. Nadzór nad centralną w dalszym ciągu ma sprawować ministerstwo.

System Informacji Oświatowej (SIO) to elektroniczny system baz danych. Działa od 2005 r. Każda szkoła lub placówka oświatowa musi przesłać do SIO dane dotyczące m.in. liczby uczniów, nauczycieli, majątku szkoły i jej wydatków.

W nowelizacji są także przepisy nowelizujące przyjęte w grudniu ustawy: prawo oświatowe i przepisy wprowadzające prawo oświatowe. Chodzi o zmiany doprecyzowujące i porządkujące m.in. funkcjonowanie klas łączonych i eksperymentu edukacyjnego.

etap legislacyjny: trafi do Senatu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA