Oświadczenie majątkowe: wezwanie musi być skutecznie dostarczone

Wezwanie powinno dotrzeć do adresata w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jego treścią. W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że zastosowanie w tym zakresie, w drodze analogii, mają przepisy procedury administracyjnej o doręczeniach.

Publikacja: 09.04.2019 06:00

Oświadczenie majątkowe: wezwanie musi być skutecznie dostarczone

Foto: 123RF

- Przewodniczący rady gminy ma wątpliwości, czy w razie niezłożenia przez radnego oświadczenia majątkowego w terminie będzie można wysłać mu wezwanie do złożenia tego oświadczenia pocztą. Czy w przypadku, gdy wezwanie odbierze np. dorosły domownik adresata bądź gdy przesyłka zostanie dwukrotnie awizowana, ale adresat nie odbierze jej na poczcie, będzie można uznać, że wezwanie zostało skutecznie dostarczone?

Czyta także: Baza Oświadczeń Majątkowych z łatwym dostępem

W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że należy udzielić twierdzącej odpowiedzi na to pytanie. Zgodnie z art. 24h ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) radny musi złożyć oświadczenie majątkowe, według stanu na 31 grudnia poprzedniego roku, do 30 kwietnia. Radny składa to oświadczenie przewodniczącemu rady gminy. Jeżeli nie zrobi tego do 30 kwietnia, przewodniczący rady gminy - w ciągu 14 dni od dnia stwierdzenia niedotrzymania tego terminu - wezwie radnego do niezwłocznego złożenia oświadczenia, wyznaczając mu na to dodatkowy 14-dniowy termin. Termin ten liczy się od dnia skutecznego dostarczenia wezwania (art. 24h ust. 5a u.s.g.). Niezłożenie przez radnego oświadczenia majątkowego mimo upływu tego dodatkowego terminu spowoduje wygaśnięcie jego mandatu (por. art. 24k ust. 1 pkt 1 u.s.g.). Stwierdzi to rada gminy, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu trzeba umożliwić radnemu złożenie wyjaśnień.

W przepisach u.s.g. nie określono na czym polega „skuteczność dostarczenia wezwania" do złożenia oświadczenia majątkowego ani nie wskazano na odpowiednie stosowanie w tym zakresie innych aktów prawnych. W orzecznictwie podkreśla się, że „skuteczne dostarczenie wezwania" związane jest z dotarciem korespondencji do adresata w taki sposób, aby mógł zapoznać się z jej treścią (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z 24 kwietnia 2018 r., sygn. II SA/Bd 56/18, LEX nr 2592381).

W wyroku WSA w Opolu z 28 stycznia 2016 r. (sygn. II SA/Op 573/15, LEX nr 1998798) podkreślono, że skuteczne dostarczenie wezwania wiąże się z faktycznym i rzeczywistym dotarciem pisma do adresata, który posiada realną, a nie hipotetyczną możliwość zapoznania się z jego treścią. Podnosi się jednak także, że skoro w u.s.g. tylko zrębowo unormowano procedurę składania oświadczeń majątkowych przez radnych, wskazując jedynie termin, od którego liczy się skuteczne dostarczenie wezwania, to należy przyjąć, na zasadzie analogii, że do tej procedury mają zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) o doręczeniach (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 grudnia 2015 r., sygn. II OSK 2420/15, LEX nr 2000015).

Zgodnie z art. 39 k.p.a. organ doręcza pisma za pokwitowaniem przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez inne upoważnione osoby lub organy. W myśl art. 43 k.p.a. w razie nieobecności adresata pismo doręcza się, za pokwitowaniem, m.in. dorosłemu domownikowi, jeżeli podjął się oddania pisma adresatowi. Natomiast w art. 44 k.p.a. przewidziano tryb doręczenia zastępczego, polegający m.in. na tym, że po dwukrotnym awizowaniu przesyłki przez pracownika operatora pocztowego, z upływem terminu na jej podjęcie u tego operatora, przesyłkę uważa się za doręczoną.

Autorka jest radcą prawnym

podstawa prawna: art. 24h ust. 1-4 i ust. 5a, art. 24k ust. 1 pkt 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2019 r. poz. 506)

podstawa prawna: art. 383 § 1 pkt 7, § 2 i § 3-4, art. 384 ustawy z 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 754 ze zm.)

podstawa prawna: art. 39, art. 42-44, art. 46-47 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)

- Przewodniczący rady gminy ma wątpliwości, czy w razie niezłożenia przez radnego oświadczenia majątkowego w terminie będzie można wysłać mu wezwanie do złożenia tego oświadczenia pocztą. Czy w przypadku, gdy wezwanie odbierze np. dorosły domownik adresata bądź gdy przesyłka zostanie dwukrotnie awizowana, ale adresat nie odbierze jej na poczcie, będzie można uznać, że wezwanie zostało skutecznie dostarczone?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona