fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

"Polski Ład" PiS: ulga w PIT dla 5 mln klientów ZUS - zwolnienia dla świadczeń do 2,5 tys. złotych

Fotolia.com
Ponad połowa obecnych emerytów i zdecydowana większość rencistów skorzysta na zwolnieniu z podatku świadczeń do 2,5 tys. zł.

Zwolnienie świadczeń z ZUS do 2,5 tys. zł z podatku dochodowego będzie konsekwencją wprowadzenia przez rząd 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Nie będzie więc specjalnych oddzielnych rozwiązań dla emerytów, a do takiego wniosku można było dojść po przedstawieniu przez rząd Polskiego Ładu. Zostaną oni objęci tymi samymi przepisami co reszta podatników.

Na zwolnieniu z podatku świadczeń z ZUS do 2,5 tys. zł skorzysta 3,7 mln emerytów, czyli 62 proc. ogółu, 0,5 mln rencistów z tytułu niezdolności do pracy (76 proc. wszystkich) i 0,9 mln rencistów rodzinnych (73,5 proc. pobierających to świadczenie).

Czytaj też:

Jak "Polski Ład" PiS wpłynie na emerytury

Na prośbę „Rzeczpospolitej" ZUS przedstawił wyliczenia, z których wynika, że średnia emerytura w tej grupie wynosi 1725 zł. Po zwolnieniu z PIT takie przeciętne świadczenie wzrośnie o 116 zł miesięcznie, czyli 1390 zł rocznie.

Niestety, rząd planuje wykreślić z przepisów możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku – bo nie będzie podatku, od którego można by ją odliczyć. Ostatecznie zysk na proponowanej zmianie będzie więc niższy i wyniesie około 72 zł miesięcznie, czyli 864 zł na rękę rocznie.

W przypadku osób pobierających świadczenia powyżej 2,5 tys. zł należy się spodziewać, że podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki świadczenia ponad tę kwotę. Dochód z emerytur i rent od kwoty 30 001 zł do 120 tys. zł rocznie będzie zatem opodatkowany stawką 17 proc., a powyżej 120 tys. zł stawką 32-proc. W Polskim Ładzie zapowiedziano bowiem podniesienie drugiego progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA