Faworyci pracodawców. Kto najłatwiej znajdzie pracę w 2020 roku?

Lista zawodów, których przedstawiciele będą poszukiwani w nowym roku, jest długa. Dominują na niej specjalności związane z IT, a konkretnie z automatyzacją i sztuczną inteligencją.

Aktualizacja: 23.12.2019 10:22 Publikacja: 22.12.2019 21:00

Faworyci pracodawców. Kto najłatwiej znajdzie pracę w 2020 roku?

Foto: Adobe Stock

RPA developers (czyli programiści botów), inżynierowie oprogramowania i projektanci systemów automatyki, specjaliści sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, eksperci od big data i cyberbezpieczeństwa – to pracownicy, których firmy rekrutacyjne i agencje zatrudnienia najczęściej wymieniają w czołówce faworytów rynku pracy w 2020 r.

Jak co roku, poprosiliśmy przedstawicieli branży rekrutacyjnej o wskazanie specjalności, w których w nadchodzących 12 miesiącach będzie można mówić o „rynku pracownika". I – podobnie jak w poprzednich latach – w każdej odpowiedzi powtarzały się zawody związane z IT.

Roboty dadzą zarobić

Jednak tym razem na czele listy królów rynku pracy nie ma już deweloperów Java, .Net. czy aplikacji mobilnych. Owszem, nadal będą oni poszukiwani, ale teraz na czoło wysuwają się deweloperzy języków związanych ze środowiskami tworzenia robotów, a także inni specjaliści wspierający automatyzację.

Szukają ich zarówno banki, firmy ubezpieczeniowe, jak i centra nowoczesnych usług dla biznesu. – Wraz z rozwojem robotyzacji rośnie popyt na specjalistów z obszaru artificial intelligence i machine learning (sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego), jak np. data scientist, python developer, business intelligence developer – wylicza Sandra Ficek, konsultant w Michael Page.

Specjalistów ds. zaawansowanej analityki danych, czyli business intelligence (BI), umieściła na liście faworytów rynku pracy w 2020 r. także Agnieszka Pietrasik, dyrektor w Hays Poland. W nadchodzących miesiącach nie zabraknie ciekawych ofert na stanowiska: BI developer, BI analyst, BI specialist czy BI consultant. – Szukają ich duże firmy, które starają się zwiększyć konkurencyjność poprzez zaawansowaną analitykę danych– wyjaśnia dyr. Pietrasik.

Jak dodaje Monika Chajdacka, dyrektor HR w Cloud Infrastructure Services Capgemini Polska, warto specjalizować się w nowych zawodach architekta AI, inżyniera oprogramowania AI, inżyniera uczenia maszynowego, tym bardziej że ścieżki rozwoju w tym obszarze stale się rozgałęziają. – Całkiem niedawno pojawiło się zapotrzebowanie na ekspertów zajmujących się etyką w AI, co pokazuje jak wiele nowych stanowisk pracy ten obszar będzie generował – dodaje Chajdacka.

Zdaniem Sandry Ficek w nowym roku wzrośnie też liczba ofert pracy na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem, jak np. security architect i security software developer – czyli architektów i deweloperów IT, którzy odpowiadają za zabezpieczanie rozwiązań chmurowych przed atakami hakerskimi.

Rok inżyniera

Jak zaznacza Jerome Lafuite, dyrektor zarządzający agencji zatrudnienia Gi Group i firmy rekrutacyjnej Grafton Recruitment, kluczowe jest słowo specjaliści – pracodawcy będą bowiem potrzebować doświadczonych deweloperów, architektów rozwiązań i projektantów modułów IT – którzy mogą się pochwalić kilkuletnim doświadczeniem w swojej specjalności.

– Kolejną rozwojową dziedziną związaną z IT jest sprzedaż przez internet. Jej rozwój przyspieszy w 2020 r. wskutek ograniczeń handlu w niedzielę – co zwiększy zapotrzebowanie na specjalistów e-commerce, w tym doświadczonych menedżerów, którzy będą w stanie zbudować i rozwijać platformy tego typu– twierdzi Agnieszka Pietrasik.

Ofert pracy dla inżynierów związanych z nowymi technologiami będzie przybywać w przemyśle. Sebastian Szurek, konsultant odpowiedzialny w Michael Page za ten obszar podkreśla, że w firmach produkcyjnych widać stale rosnące zapotrzebowanie na automatyków, robotyków, mechatroników, inżynierów oprogramowania, projektantów systemów automatyki , specjalistów ds. B+R.

Rozwój nowych technologii zwiększy też zapotrzebowanie na konsultantów biznesowych w zakresie automatyzacji i transformacji cyfrowej, szczególnie w finansach. – Stanowisko to wymaga przekrojowej wiedzy z zakresu nowych technologii, ale także operacji finansowo-księgowych, czy kadrowych, bardzo dobrej znajomości angielskiego i szczególnych umiejętności adaptacyjnych – wylicza Aleksandra Browarska-Królicka, dyrektor HR w Business Services Capgemini Polska, jednej z największych firm sektora nowoczesnych usług dla biznesu (centra SSC/BPO).

Według badania Randstad to właśnie firmy z tej branży będą najczęściej zwiększać zatrudnienie w 2020 r.

Językowa przepustka

Anna Szczęsna, która w Michael Page odpowiada za rekrutację do SSC, przewiduje, że obok specjalistów RPA i AI poszukiwani będą menedżerowie ds. operational excellence, czyli tacy, którzy usprawniają procesy biznesowe. Na liście faworytów rynku pracy wymienia też menedżerów średniego szczebla, którzy zarządzają zespołami księgowymi w centrach usług.

Przepustką do pracy w branży SSC/BPO jest dobra znajomość języków obcych. – Sektor pracuje w 38 językach, szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na niemiecki, francuski oraz języki skandynawskie – podkreśla Piotr Dziwok, prezes branżowej organizacji ABSL.

Jak zaznacza Aleksandra Browarska-Królicka, dyrektor HR w Business Services Capgemini Polska, poziom znajomości języków obcych często decyduje czy kandydat przejdzie z sukcesem proces rekrutacji. – Niezwykle ceniona u specjalistów i ekspertów różnych dziedzin jest znajomość drugiego języka obcego, a poligloci są naprawdę na wagę złota – zaznacza dyrektor z BS Capgemini, które w 2020 r. będzie rekrutować głównie pracowników z niemieckim, francuskim, niderlandzkim i hiszpańskim.

Justyna Sławik, menedżer ds. rekrutacji i rozwoju w Randstad Polska wśród faworytów rynku pracy w 2020 r. wymienia lekarzy, pielęgniarki i fizjoterapeutów. – To pracownicy, których na rynku pracy zdecydowanie jest za mało w stosunku do zapotrzebowania – zaznacza Sławik.

Wciąż widoczny w wielu branżach rynek pracownika zwiększy zapotrzebowanie na specjalistów HR, a szczególnie rekruterów umiejących dotrzeć do kandydatów nieposzukujących aktywnie pracy – twierdzi Piotr Zygmunt, ekspert rynku pracy z ManpowerGroup.

Zdaniem Agnieszki Pietrasik, na ciekawe oferty mogą też liczyć specjaliści HR ds. szkoleń i rozwoju, wynagrodzeń i benefitów, a także employer brandingu, czyli dobrego wizerunku pracodawcy.

prof. Maria Drozdowicz-Bieć Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

W 2020 r., pomimo osłabienia koniunktury na rynku pracy, firmom nadal będzie brakować pracowników, jednak w większości branż zatrudnionym będzie trudniej wywierać presję na podwyżki. Pogorszenie koniunktury dotyka szczególnie małych firm, ale wpływa również na plany zatrudnienia w dużych. Pracownikom trudniej będzie więc o zmianę zatrudnienia, a szczególnie o ofertę lepiej płatnej pracy u konkurencji.

Natalia Bogdan prezes agencji pracy Jobhouse

Rozwój gospodarki i rosnące potrzeby biznesu sprawiają, że deficyt specjalistów jeszcze się powiększy. Nadal będą rozchwytywani specjaliści IT czy e-commerce, a do listy najbardziej poszukiwanych będzie można dopisać zawody związane z ekologią, energetyką i nanotechnologią. Będziemy obserwować nasilone starania firm o wizerunek dobrego pracodawcy i rywalizację o talenty, co zwiększy popyt na specjalistów HR.

Jerome Lafuite dyrektor zarządzający Gi Group i Grafton Recruitment

W 2020 r. na rynek pracy w bardzo dużym stopniu wpłynie rozwijająca się z roku na rok robotyzacja i automatyzacja. Według raportu McKinsey Global Institute z 2017 r. w najbliższych latach nawet 21 proc. pracowników może zostać zastąpionych przez maszyny. Naturalnym efektem tej sytuacji będzie zwiększenie zapotrzebowania na specjalistów zajmujących się analityką danych i procesami.

Piotr Wielgomas prezes firmy rekrutacyjnej Bigram

Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników w 2020 r. będą specjaliści od szeroko rozumianej logistyki, e-commerce, usług medycznych oraz HR. Rozwój centrów B+R zwiększy zapotrzebowanie na inżynierów i biotechnologów. Przestawienie na bardziej zaawansowane procesy w usługach finansowych wpłynie zaś na rozbudowę działów analitycznych. Trudniej będzie o pracę w bankowości i telekomunikacji.

RPA developers (czyli programiści botów), inżynierowie oprogramowania i projektanci systemów automatyki, specjaliści sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, eksperci od big data i cyberbezpieczeństwa – to pracownicy, których firmy rekrutacyjne i agencje zatrudnienia najczęściej wymieniają w czołówce faworytów rynku pracy w 2020 r.

Jak co roku, poprosiliśmy przedstawicieli branży rekrutacyjnej o wskazanie specjalności, w których w nadchodzących 12 miesiącach będzie można mówić o „rynku pracownika". I – podobnie jak w poprzednich latach – w każdej odpowiedzi powtarzały się zawody związane z IT.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Poszukiwanie pracy
Tę branżę ratują cudzoziemcy. A polskie firmy biją się o kandydatów
Poszukiwanie pracy
Prezesi największych firm będą łowić pracowników. Tysiące nowych etatów
Poszukiwanie pracy
Czego lepiej nie mówić rekruterom na rozmowie o pracę
Poszukiwanie pracy
Kandydaci muszą się liczyć z silną konkurencją o dobre oferty pracy
Poszukiwanie pracy
Wzrost optymizmu pracodawców zachęci Polaków do zmiany pracy?