fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Porozumienie

Andrzej Sośnierz: Zajedziemy klasę średnią

Andrzej Sośnierz
PAP/ Radek Pietruszka
Jarosław Gowin musiałby podać się do dymisji, gdyby przedsiębiorcy zostali obarczeni nowymi składkami – mówi Andrzej Sośnierz z Porozumienia.

Dlaczego odszedł pan z Klubu PiS?

Trudno dalej firmować sposób uprawiania polityki, który prowadzi PiS. Najbardziej poróżnił mnie z PiS sposób walki z epidemią. Okupiliśmy pandemię ogromnymi ofiarami śmiertelnymi, umarło naprawdę dużo osób. Ale przyczyną jest też „polityka haków", niekompetencja i zawłaszczanie mediów – to wszystko stopniowo się nawarstwiało i w końcu postanowiłem przestać uczestniczyć w tym spektaklu.

Czy Porozumienie, jako koalicjant PiS w Zjednoczonej Prawicy, firmuje wszystkie punkty w Polskim Ładzie?

Porozumienie na razie nie odeszło od swojej polityki, która ma wspierać rynek. Premier Jarosław Gowin wyławia te elementy z Polskiego Ładu, które są sprzyjające rozwojowi gospodarki. Oczywiście to wszystko „trzeszczy", bo cały Polski Ład to program groźny dla Polski. Dlatego, że wzbudza on nieuzasadnione nadzieje, a nadziei zawsze przyjemnie się słucha. Program polega na tym, by wziąć tym, co mają więcej, i dać tym, co mają mniej. Jednak ci, co mają więcej, nie będą mieć więcej w nieskończoność.

W kogo Polski Ład jest wymierzony?

W średnią i małą przedsiębiorczość. Ci, którzy trochę więcej zarabiają, będą musieli to sfinansować, a zasadniczo nie pokazano, skąd mają się wziąć u nich te pieniądze. Próba naśladowania dobrego życia Zachodu bez wskazania, skąd mają być pieniądze, jest drogą donikąd. Zajedziemy w ten sposób polską klasę średnią i tak naprawdę to ona poniesie ciężar tego programu. To polityka destrukcyjna, która nie wskazuje, skąd będzie pochodził przyszły dobrobyt. Na Zachodzie brało się to z pracy, z rozwoju i silnej gospodarki. U nas będzie to pochodziło z kredytów albo z ograbienia tych, co mają więcej, zmuszając ich do jeszcze większych nakładów pracy, by mogli „rozdać" jeszcze więcej pieniędzy.

Czy jeżeli dojdzie do podwyżki ZUS dla przedsiębiorców, to Porozumienie Jarosława Gowina będzie za tym głosować, czy powinno się sprzeciwić?

Ile razy jeszcze będziemy obciążali przedsiębiorców?! Cały czas różne rządy wycierają sobie usta klasą średnią i wszyscy chcą ją wspierać, a tak naprawdę ona się nie tworzy. Klasa średnia jest ciągle ograbiana na rzecz tych, co mają mniej. To socjalistyczne podejście, które zawsze kończy się stagnacją gospodarczą.

Czy gdyby przedsiębiorcy w Polskim Ładzie zostali obarczeni nowymi, dodatkowymi, składkami, wicepremier Jarosław Gowin powinien się podać do dymisji, jak zapowiadał to kilka miesięcy temu w rozmowie z „Rzeczpospolitą"?

Premier Gowin nieraz pokazywał, że trzyma się zasad, i chyba będzie do tego zmuszony. Mam nadzieję, że tak się nie stanie. Decyzja o sposobie głosowania będzie podjęta przez cały zarząd Porozumienia – ja będę przeciwny wszystkim nowym podatkom.

współpraca: Karol Ikonowicz

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA