fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe

Kosiniak-Kamysz: Kaczyński podpalił Polskę, TK wykazał się głupotą

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jarosław Kaczyński podpalił Polskę, dochodzi do eskalacji konfliktu w Sejmie, na ulicach. Roztropna władza wylewa oliwę na wezbrane fale, a nie dolewa oliwy do ognia - mówił w TVN24 prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Rządzący doprowadzili do tej sytuacji, skrajną głupotą jest odchodzenie od kompromisu aborcyjnego w szczycie pandemii - mówił w TVN24 Kosiniak-Kamysz. Jak dodał to posłowie partii rządzącej podpisali się pod wnioskiem do TK ws. zgodności przesłanki do aborcji wynikającej z wykrycia wady płodu. W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał tę przesłankę za niezgodną z konstytucją co doprowadziło do protestów w Polsce.

- TK wykazał się głupotą podejmując tę decyzję w obecnym momencie. To pytanie było zadane w poprzedniej kadencji - przypomniał Kosiniak-Kamysz.

- Ten wyrok można podważyć ze względu na zasiadanie w Trybunale Konstytucyjnym pani (Krystyny) Pawłowicz, która podpisała się w poprzedniej kadencji pod podobnym wnioskiem (ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego - red.) - zauważył też prezes PSL.

- My podajemy rozwiązanie - niepublikowanie orzeczenia TK ze względu na stan wyższej konieczności i rozpisanie referendum. Jeśli to rozwiązanie nie zadziała - proponujemy wpisanie do konstytucji kompromisu aborcyjnego - mówił prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz zapewniał też, że - wbrew słowom Jarosława Kaczyńskiego - opozycja nie podjudza do protestów. - Większość osób idzie za tym, by zachować kompromis (aborcyjny). One zostały wyciągnięte na ulice przez opozycję? Gdybyśmy mieli taką siłę sprawczą, wówczas nie bylibyśmy opozycją tylko rządzącymi - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

- Politycy są od tego, aby tworzyć rozwiązania, a nie problemy - tak prezes PSL uzasadnił projekt wpisania kompromisu aborcyjnego do konstytucji.

- My (PSL), jako opozycja przedstawiamy kolejne rozwiązania - dodał.

- Pytanie do innych klubów: często mówiliście o kompromisie, pytanie do każdego posła - jak ktoś jest za kompromisem to powinien podpisać się pod zmianą konstytucji - przekonywał Kosiniak-Kamysz.

- Ja z drogi do szukania rozwiązania nie zejdę - zapowiedział prezes PSL

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA