fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

CKW Ukrainy: Sługa Narodu ma większość w parlamencie

AFP
Partia Wołodymyra Zełenskiego z miażdżącą przewagą wygrała wybory parlamentarne na Ukrainie.

Centralna Komicja Wyborcza Ukrainy przeliczyła już ponad 95 proc. głosów oddanych w wyborach. Prezydencka partia Sługa Narodu zdobyła w nich 43,13 proc. głosów, a to oznacza, że będzie miała 253 mandaty w 450-osobowej Radzie Najwyższej. Drugą siłą w parlamencie będzie Platforma Opozycyjna - Za Życie, która zdobyła nieco ponad 13 proc. głosów (45 mandatów). Batkiwszczyna Julii Tymoszenko otrzymała 8,1 proc. głosów zdobywając w ten sposób 24 miejsca w Radzie Najwyższej. Łeb w łeb idzie z idzie z nią partia byłego prezydenta Petra Poroszenki (8,1 proc.), która również będzie miała 24 mandaty.

Próg wyborczy przekracza także partia Głos, na czele której stoi wokalista zespołu Okean Elzy, Swiatosław Wakarczu. Na jego ugrupowanie zagłosowało 5,8 proc. wyborców co przekłada się na 20 miejsc w Radzie Najwyższej.

Lider partii Sługa Narodu, Dmytro Razumkow, zapowiedział, że wśród pierwszych decyzji parlamentu będzie zniesienie immunitetu deputowanego. Zostanie też przegłosowana procedura pozbawienia mandatu poselskiego - dotychczas ukraiński ustawodawca nie uregulował jej prawnie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA