fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Pakistanu apeluje o usunięcie bluźnierstw z internetu

AFP
Nawaz Sharif, premier Pakistanu, nakazał usunięcie "bluźnierczych" treści z serwisów społecznościowych lub zablokowanie dostępu do nich oraz "surowe ukaranie" osób, które umieszczają takie materiały w sieci.

Bluźnierstwo jest w Pakistanie przestępstwem opisanym w Kodeksie karnym, za które grozi nawet kara śmierci - pisze Reuters. Ostre wystąpienie Sharifa przeciwko internetowym bluźniercom ma umocnić poparcie dla szefa rządu wśród konserwatywnych wyborców przed wyborami, które prawdopodobnie odbędą się w przyszłym roku.

- Trzeba podjąć efektywne kroki w celu usunięcia i zablokowania takich treści - oświadczył premier Pakistanu.

Sharif polecił szefowi MSZ Pakistanu skontaktowanie się z kierownictwem najpopularniejszych mediów społecznościowych i zażądanie od nich blokowania wpisów, które Pakistan ocenia jako bluźniercze. Sharif nie wymienił nazwy żadnego serwisu - Reuters odnotowuje jednak, że w Pakistanie najpopularniejsze są Facebook, Instagram i Twitter.

- Wszystkie właściwe instytucje muszą zjednoczyć się w celu znalezienia osób rozpowszechniających takie materiały oraz surowe ukaranie ich - powiedział Sharif.

W Pakistanie osoby oskarżone o bluźnierstwo często zostają ofiarami samosądów - odnotowuje Reuters. W 2011 roku gubernator Pundżabu, Salman Taseer, został zamordowany przez jednego ze swoich ochroniarzy, po tym jak wezwał do zreformowania przepisów dotyczących kar za bluźnierstwo.

Jego zabójca został stracony w 2016 roku, ale wcześniej stał się bohaterem dla religijnej prawicy mającej silną pozycję w kraju.

Muzułmanie stanowią 96,4 proc. mieszkańców Pakistanu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA