fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Śląsk bliżej metropolii

Powołanie metropolii śląskiej da miastom regionu (na zdjęciu Katowice) możliwość budowy m.in. wspólnej komunikacji.
Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
Aglomeracja śląska na ustawę metropolitalną czekała blisko dekadę.

Sprawniejsza komunikacja, wspólna promocja i współpraca w zakresie ustalania przebiegu dróg, a do tego dodatkowe 250 mln zł z podatku PIT mieszkańców – tak w skrócie wyglądają korzyści, jakie spłyną do regionu dzięki przegłosowanej przez Sejm ustawie o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Aglomeracja górnośląska na metropolię czekała blisko dziesięć lat.

Metropolia Silesia (jeszcze nie wiadomo, czy tak właśnie będzie się nazywać) mogłaby ruszyć już 1 stycznia 2018 r. Ustawa wejdzie wprawdzie w życie 1 lipca tego roku, ale potrzebne będą do niej jeszcze przepisy wykonawcze.

Związek metropolitalny jest ogromną szansą na rozwój regionu – najważniejsze dla mieszkańców usługi, takie jak transport, rozwój i promocja obszaru, będą zarządzane przez jeden podmiot, który będzie brał pod uwagę potrzeby całej metropolii. Związek daje możliwość wspólnego kształtowania ładu przestrzennego, w tym podejmowania decyzji o inwestycjach ważnych dla regionu. Dziś gminy konkurują z sobą, budując aquaparki, stadiony, mają inaczej zorganizowaną komunikację.

– To druga historyczna ustawa dla Śląska w ciągu ostatnich stu lat. Pozwoli budować wspólnotę miast, zintegrować komunikację i inwestycje o znaczeniu regionalnym – mówi Jerzy Polaczek, poseł PiS odpowiedzialny za projekt ustawy.

Zgadza się z tym prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Podkreśla, że metropolia pozwala „wspólnie zrobić to, co niemożliwe w pojedynkę". Jej zdaniem przyjęcie ustawy pozwoli na utworzenie silnego związku na obszarze, który ma potencjał do konkurowania z podobnymi regionami w Europie.

– To dla nas ogromna szansa na wszechstronny rozwój. Jestem przekonana, że województwo śląskie dzięki ustawie metropolitalnej może zyskać m.in. w sferze gospodarczej, kulturalnej, naukowej, medycznej, edukacyjnej czy turystycznej, sportowej i rekreacyjnej, znacząco przyśpieszając upowszechnianie innowacji – wymienia prezydent Zabrza.

Według Marcina Krupy, prezydenta Katowic, dzięki związkowi możliwe będą wspólne działania np. w kwestii ochrony powietrza, które jest jednym z największych problemów województwa. – Razem możemy więcej i musimy to wykorzystać – podkreśla Marcin Krupa.

Ustawa nie tworzy metropolii „z automatu". Samorządy będą musiały teraz poddać projekt utworzenia metropolii m.in. pod konsultacje społeczne i uzyskać zgodę rad miasta. Trzy lata temu chęć wejścia w skład związku metropolitalnego zadeklarowało 14 największych gmin województwa śląskiego. Już wiadomo, że wyłamie się gmina Jaworzno, która ma tańszą komunikację niż ta, która obowiązuje w aglomeracji górnośląskiej, i nie chce tego zmieniać.

Metropolia to także wymierna korzyść finansowa dla regionu. Będzie on otrzymywał 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie (warunek jest taki, że na obszarze metropolitalnym musi mieszkać 2 mln osób). Składki będą płacić także tworzące go gminy.

Ustawa pozwalająca stworzyć na Śląsku metropolię autorstwa rządu PiS jest zmodyfikowaną wersją podobnej ustawy rządu PO–PSL o związkach metropolitalnych, która formalnie weszła w życie pod koniec 2015 r. Ustawa ta dawała możliwość stworzenia metropolii nie tylko na Śląsku, ale i w innych regionach Polski, np. gminom Trójmiasta, bo stawiała niższe progi – co najmniej 500 tys. mieszkańców dla miasta wojewódzkiego.

Premier Beata Szydło nie wydała jednak rozporządzeń do tej ustawy, a w efekcie PiS stworzył swoją ustawę o metropolii, ograniczając ją wyłącznie do Śląska. Tymczasem gminy obszaru metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot apelują do rządu o utworzenie związku w województwie pomorskim.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: i.kacprzak@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA