fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Profesor Marek Konopczyński kandydatem Porozumienia Jarosława Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich

Profesor Marek Konopczyński.
PAP/Paweł Supernak
Rzeczniczka prasowa Porozumienia Jarosława Gowina potwierdziła, że kandydatem partii na Rzecznika Praw Obywatelskich będzie profesor Marek Konopczyński.

Kandydatura prof. Marka Konopczyńskiego została przyjęta podczas spotkania zarządu Porozumienia. We wtorek rano nieoficjalnie informowano, że kandydatką partii Gowina może być senator Lidia Staroń, jednak już wcześniej część posłów PiS zapowiedziało, że nie poprze tej propozycji.

Kandydatura prof. Konopczyńskiego zostanie przedstawiona pozostałym koalicjantom. 

Prof. Marek Konopczyński jest profesorem nauk społecznych, specjalizuje się w tematyce resocjalizacji.

Politycy PiS podkreślają w kuluarach, że ta runda - piąta już - wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich będzie ostatnią, a jeśli nie uda się wybrać kandydata (co wymaga zgody kontrolowanego przez opozycję Senatu) to Sejm będzie musiał przyjąć ustawę, która wprowadzi p.o. RPO np. wskazywanego przez marszałka Sejmu.

We wrześniu ubiegłego roku kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą pełni on urząd do czasu powołania następcy, jednak w kwietniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ten jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Do tej pory wyłaniano czworo kandydatów na stanowisko RPO. żadna z osób nie została przyjęta przez Sejm i Senat. Opozycja proponowała mec. Zuzannę Rudzińska-Bluszcz. Nie przeszli również proponowani przez PiS wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk oraz poseł Bartłomiej Wróblewski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA