fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Giertych gotowy do przesłuchania

Roman Giertych
Fotorzepa/Robert Gardziński
Prokuratura może przesłuchać mec. Romana Giertycha - uznali lekarze.

Do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu wpłynęła opinia lekarska w sprawie stanu zdrowia mec. Giertycha, który miał stracić przytomność wczoraj podczas zabezpieczenia dokumentów w jego domu pod Warszawą.

- Z opinii tej wynika, że możemy wykonać czynności z tą osobą - informuje nas prok. Anna Marszałek, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

Nie wiadomo jednak, kiedy i w jakich okolicznościach to nastąpi. Roman Giertych nadal przebywa w szpitalu. Nieoficjalnie wiadomo, że prokuratura rozważa przesłuchanie go na miejscu, w szpitalu.

Wraz z Giertychem zatrzymanych został w czwartek przez CBA 11 innych podejrzanych. - Czynności z nimi są wykonywane na miejscu - dodaje rzeczniczka.

Zatrzymanie mec. Romana Giertycha związane jest z deweloperską spółką Polnord, którą Ryszard K. kontrolował poprzez inne swoje spółki do 2014 r. 

Spółka od lat 70. zajmuje się budowlanką i deweloperką m.in. zbudowała osiedle w Trójmieście i Warszawie a pod koniec lat 90. spółka weszła na giełdę. Zarzuty wyprowadzenia pieniędzy ze spółki mają dotyczyć lat 2010-14. Wraz z mec. Giertychem i Ryszardem K. zatrzymano 10 były członków zarządu spółki z tamtych lat. Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” część zarzutów dotyczy skupowania przez zarząd Polnord po zawyżonych cenach działek w  Wielkopolsce pod budowę osiedli, jednak największą kwotę rzekomo wyprowadzonych środków ze spółki poprzez weksle - 70 mln zł - dotyczy inwestycji w warszawskim Wilanowie. 

Śledztwo jest prowadzone od 2017 r. w wyniku m.in. audytu w spółce. Dowody przestępstwa to efekt wielomiesięcznych analiz finansowych prowadzonych przez CBA.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA