Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły porozumienie

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły w czwartek historyczny układ pokojowy, który doprowadzi do pełnej normalizacji stosunków dyplomatycznych między dwoma krajami Bliskiego Wschodu. W negocjacjach pośredniczył prezydent USA Donald Trump.

Aktualizacja: 13.08.2020 17:10 Publikacja: 13.08.2020 17:07

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły porozumienie

Foto: AFP

Na mocy porozumienia Izrael zgodził się zawiesić stosowanie suwerenności w odniesieniu do obszarów na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Podpisane porozumienie to wynik długich dyskusji pomiędzy Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Stanami Zjednoczonymi. - Rozmowy w ostatnim czasie nabrały tempa - powiedział w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciel Białego Domu.

Porozumienie zostało zawarte w czwartek telefonicznie pomiędzy Trumpem, premierem Izraela Beniaminem Netanjahu i szejkiem Muhammad ibn Zajidem, księciem koronnym Abu Zabi.

Donald Trump napisał na Twitterze o ogromnym przełomie i historycznym porozumieniu między dwoma wielkimi przyjaciółmi Stanów Zjednoczonych.

Urzędnicy twierdzą, że zawarte porozumienie jest pierwszym tego rodzaju od czasu podpisania traktatu pokojowego w 1994 roku przez Izrael i Jordanię. Jest to również duży sukces zagraniczny Trumpa, który dąży do zwycięstwa w listopadowych wyborach prezydenckich.

Przedstawiciele Białego Domu powiedzieli, że starszy doradca Trumpa Jared Kushner, ambasador USA w Izraelu David Friedman i wysłannik na Bliski Wschód Avi Berkowitz byli mocno zaangażowani w rozmowy negocjacyjne. Wymieniono również zasługi sekretarza stanu Mike'a Pompeo i doradcę Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Roberta O'Briena.

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez trzy państwa poinformowano, że przywódcy "zgodzili się na pełną normalizację stosunków między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi".

"Ten historyczny przełom dyplomatyczny przyczyni się do pokoju na Bliskim Wschodzie i jest świadectwem odważnej dyplomacji i wizji trzech przywódców oraz odwagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela do wytyczenia nowej drogi, która uwolni wielki potencjał w tym regionie" - przekazano w oświadczeniu.

"Delegacje Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich spotkają się w najbliższych tygodniach, aby podpisać dwustronne umowy dotyczące inwestycji, turystyki, bezpośrednich lotów, bezpieczeństwa, telekomunikacji i innych kwestii" - poinformowano.

W najbliższym czasie mają zostać powołani ambasadorowie obu państw. 

Ogłoszono również, że "w wyniku tego dyplomatycznego przełomu i na prośbę prezydenta Trumpa, przy wsparciu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Izrael zawiesi deklarowanie suwerenności" nad obszarami Zachodniego Brzegu Jordanu, które zostały przewidziane w amerykańskim planie pokojowym zaprezentowanym przez prezydenta USA w styczniu.

- Porozumienie przewiduje zapewnienie muzułmanom większego dostępu do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie poprzez umożliwienie im latania z Abu Zabi do Tel Awiwu - powiedzieli urzędnicy Białego Domu.

We wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że Zjednoczone Emiraty Arabskie i Izrael niezwłocznie rozszerzą i przyspieszą współpracę w zakresie leczenia i opracowania szczepionki przeciw koronawirusowi.

Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina
Polityka
Oddala się widmo wielkiej wojny. Izrael nie pójdzie za daleko
Polityka
Gruzja – w stronę Putina czy Europy? Walka o niezależność organizacji pozarządowych
Polityka
Jędrzej Bielecki: Ameryka jednak uratuje Ukrainę, Republikanie nie chcą być odpowiedzialni za zwycięstwo Putina
Polityka
Zignorowana Ałła Pugaczowa. Królowa rosyjskiej estrady, która nie poparła wojny