fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Tęczowe maseczki Lewicy na zaprzysiężeniu. Pismo do prezydenta

AFP
Podczas uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta większość obecnych polityków Lewicy miała tęczowe maseczki. W imieniu klubu posłanka Wanda Nowicka wręczyła prezydentowi pismo, w którym Lewica oczekuje od prezydenta wywarcia wpływu na "środowiska prawicowe" w celu zakończenia trwającej w jej opinii nagonki na osoby LGBT.

W czwartek w Sejmie odbyło się Zgromadzenie Narodowe, a Andrzej Duda złożył przysięgę i wygłosił orędzie inaugurujące swą drugą kadencję.

Dowiedz się więcej: Orędzie Andrzeja Dudy. "Chcę być prezydentem polskich spraw"

Uroczystość odbyła się w dniu, w którym w Polsce odnotowano najwyższy od początku epidemii koronawirusa dobowy wzrost liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2. Wcześniej wirus dotarł do parlamentu - zakażenie potwierdzono u trzech senatorów i jednego posła.

Szefowa Kancelarii Sejmu informowała, że w związku z epidemią podczas Zgromadzenia Narodowego przestrzegane będą procedury sanitarne, a każdy z zaproszonych gości będzie miał mierzoną temperaturę i otrzyma maseczkę ochronną.

Dowiedz się więcej: Konfederacja bez maseczek. Bosak: Nie uzgodniono z nami zobowiązań

Część polityków opozycji zbojkotowała uroczystości. Delegacja Koalicji Obywatelskiej była niewielka, zabrakło m.in. szefów tworzących ją ugrupowań.

Nie pojawiła się także część parlamentarzystów Lewicy. Większość z tych, którzy przyszli, podczas zaprzysiężenia miała na sobie tęczowe maseczki. Przedstawiciele klubu trzymali także w rękach egzemplarze konstytucji. Grupa posłanek Lewicy ubrana była w stroje w kolorach tęczy.

"Przypominamy, że walka o prawa człowieka nikogo nie obraża"

"Jestem dziś w Sejmie. Daję świadectwo. Jestem, aby zaświadczyć, symbolicznie, po której stronie mocy jestem" - napisał na Twitterze Krzysztof Śmiszek. Z kolei Wanda Nowicka oceniła, że tęcza jest "symbolem godności, równości i miłości".

Zdaniem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Polska jest dla wszystkich, bez względu na to, kto byłby prezydentem.

Szef klubu Krzysztof Gawkowski stwierdził, że demonstracja Lewicy to jasne przesłanie "o Polsce równej, tolerancyjnej i otwartej".

"Przypominamy Andrzejowi Dudzie, że walka o prawa człowieka nikogo nie obraża, a prezydent RP powinien stać na straży dobra wszystkich obywatelek i obywateli" - oświadczyła Magdalena Biejat.

Przed uroczystością posłanki Lewicy przed Sejmem pozowały do zdjęć z tęczową flagą.

Pismo w sprawie zatrzymań

Po zaprzysiężeniu Nowicka przekazała prezydentowi pismo. Jak poinformowała, Lewica żąda interwencji w sprawie trzech osób, ostatnio zatrzymanych w związku z wydarzeniami z nocy z 28 na 29 lipca, gdy na kilku warszawskich pomnikach, w tym na figurze Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu, zawieszone zostały tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. W mediach społecznościowych opublikowany został manifest, według którego akcja była elementem walki z homofobią. Policja informowała, że zatrzymań dokonano w związku z obrazą uczuć religijnych i znieważeniem pomników.

Dowiedz się więcej: Zatrzymania za tęczowe flagi na pomnikach w Warszawie

Zdaniem klubu Lewicy, biorąc pod uwagę maksymalną karę (dwa lata pozbawienia wolności) dla osób podejrzanych zastosowane wobec nich środki były "niewspółmierne do stawianych zarzutów i nosiły znamiona represji".

Zdaniem autorów, sprawa ma źródło w ostrej dyskusji politycznej i "nagonce na osoby LGBT". "Pańskie wypowiedzi w trakcie kampanii wyborczej niestety się do tego przyczyniły" - napisano. Lewica oczekuje od prezydenta "wywarcia wpływu na środowiska prawicowe w celu zakończenia trwającej nagonki".

Pismo w imieniu klubu podpisał Krzysztof Gawkowski.

Po zakończeniu Zgromadzenia Narodowego prezydent Andrzej Duda udał się do Pałacu Prezydenckiego. Zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przy figurze Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA