fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Specustawa ws. koronawirusa. Budka: Były regulacje niebezpieczne

Przed posiedzeniem Sejmu ws. koronawirusa Borys Budka przewodniczył zebraniu klubu Koalicji Obywatelskiej
Fotorzepa, Jakub Czermiński
- Koronawirus nie ma barw politycznych. Jestem ostatnią osobą, która chciałaby tę sprawę traktować w takich kategoriach - powiedział w Polsat News szef PO Borys Budka, pytany o uchwaloną przez Sejm, także głosami Koalicji Obywatelskiej, specustawę.

W poniedziałek wieczorem Sejm 400 głosami "za" przyjął projekt ustawy dotyczący szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Przeciw głosowała tylko Konfederacja, siedem osób wstrzymało się od głosu.

Szef PO Borys Budka był pytany w Polsat News, czy poparcie dla specustawy oznacza, że Platforma jest zadowolona z tego, co zawiera projekt i jak został stworzony.

- Mieliśmy wiele zastrzeżeń do tej ustawy. Były regulacje niebezpieczne, sprzeczne z elementarnymi zasadami ochrony praw obywatelskich i udało się w toku prac parlamentarnych te kontrowersyjne zapisy wykreślić - odpowiedział.

Czytaj także:
Koronawirus przy granicy Polski. Czwarty przypadek w Czechach

- Przede wszystkim to są narzędzia dla rządzących do tego, by skutecznie móc walczyć z koronawirusem - dodał. - Mówiliśmy o tym, że trzeba to wcześniej uchwalić - zaznaczył.

Borys Budka mówił, że przed tygodniem rządzący zapewniali, że specustawa jest niepotrzebna. - Zrobiliśmy wszystko, jako odpowiedzialna opozycja, żeby to prawo nie było kontrowersyjne - ocenił. Szef PO wyraził nadzieję, że w tym tygodniu Senat zatwierdzi ustawę.

- Jestem przekonany, że wszystkim nam zależy na jednym: żeby w sposób skuteczny państwo mogło walczyć w sytuacjach kryzysowych. Bardzo ważny jest monitoring również, który zapisaliśmy do ustawy. Trzeba zakładać dobrą wolę po stronie rządzących - oświadczył Budka. Dodał, że jako lider Platformy Obywatelskiej mówił, że jego formacja jest "na każde zawołanie" jeśli chodzi o skuteczne zmienianie państwa i wprowadzanie procedur pomagających w walce w sytuacjach kryzysowych.

Na całym świecie liczba osób, które zachorowały na koronawirusa wynosi ponad 90 tys. Ponad 3,1 tys. osób zmarło. Epidemia wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę Covid-19 rozpoczęła się w grudniu 2019 r. w Wuhan w prowincji Hubei w Chinach.

Źródło: Polsat News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA