fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Turcja: Prokuratura nakazała aresztowanie 176 żołnierzy

45aslan789456 [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Trzy i pół roku po nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, turecka prokuratura nakazała aresztowanie 176 żołnierzy podejrzewanych o związki z siatką kierowaną - zdaniem władz w Ankarze - przez mieszkającego na stałe w USA rywala prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Fethullaha Gulena. Władze Turcji oskarżają Gulena o przygotowanie zamachu stanu, czemu on sam zaprzecza.

W Turcji aresztowania osób powiązanych z Gulenem trwają od lipca 2016 roku. W czasie próby nieudanego zamachu stanu z 15-16 lipca 2016 roku zginęło ok. 250 osób.

Agencja Anatolia informuje, że najnowszą operację wymierzoną w osoby podejrzewane o związku z Gulenem i puczystami przeprowadzono w 49 prowincjach kraju. Działania były koordynowane z miasta Izmir.

Wśród zatrzymanych jest 143 poruczników, z których 97 znajduje się wciąż w czynnej służbie i 33 podporuczników, z których 11 nadal pełni czynną służbę.

Zatrzymano m.in. sześciu pilotów myśliwców F-16 - zaznacza agencja Anatolia.

Gulen, dawny sojusznik Erdogana, przebywa na dobrowolnym wygnaniu w USA od 1999 roku.

Ankara domaga się od USA wydania Gulena, któremu w Turcji groziłby proces za przeprowadzenie zamachu stanu.

W ramach działań wymierzonych w osoby mające tworzyć siatkę Gulena w Turcji aresztowano ok. 80 tysięcy osób a 150 tys. urzędników i żołnierzy wyrzucono z pracy bądź zwolniono ze służby.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA